x
“Samgaz’a abone olacak tüketiciler için kısa bir rehber”

Dairemde doğalgaz yok nasıl doğalgaz bağlatabilirim?

 

 

Öncelikle yaşadığınız şehirdeki gaz dağıtım şirketine gidip abone olmanız gerekiyor. Samsun için SAMGAZ’a gidip dairenize ait bir abonelik oluşturmalısınız.

Ardından doğalgaz projesi çizmeye ve uygulamaya yetkili bir firma ile anlaşmanız ve tesisatınızı SAMGAZ’ın prosedürüne uygun olarak yaptırmanız gerekiyor.

 

 

Doğalgaz aboneliğimi nasıl yaptırabilirim?

Tapu sahibi tapu ve kimlik fotokopisi ile birlikte gidip abone olabilir. Bağlantı anlaşması bedeli şuanda 781,14 TL dir.(10.05.2020) Tapuda ismi yazan kişinin gitmesi gerekmektedir.

 

Tapu sahibi şehir dışında ise Samgaz abonelik işlemlerimi nasıl yapabilirim?

 

 

Doğalgaz tesisatınızı yapacak olan yetkili mühendislik firmasına gerekli evrakları verirseniz tapu sahibi adına abonelik işlemini yürütebilmektedir.

Ancak güvence bedelini kiracı yada ev sahibi yatırabilir.Yetkili mühendislik firmanız güvence bedelinin ödemesini sizin yerinize yapamaz.

 

SAMGAZ Yetkili Doğalgaz Firmasını nasıl bulabiliriz?

 

Samgazdan yetki almış doğalgaz tesisat firmaları Samgaz’ın internet sitesinde yetkili firmalar kısmında listelenmiştir. Doğalgaz tesisatınızı yaptıracağınız yetkili firmanızı seçerken müşteri memnuniyetini önemseyen firmaları seçmeye özen gösterin. Aksi taktirde ileri zamanda oluşacak problemlerde telefonlarınız cevapsız kalacaktır.

 

Abonelik için SAMGAZ’a yaptığımız ödemeyi ne zaman geri alabiliriz?

 

Bir daire için yapılan abonelik başvurusu esnasında ödenen bedel yani “bağlantı anlaşması bedeli” geri alınamaz, bir daire için bir kere ödenir tekrar ödenmez.

Örneğin, evinizi sattığınızda bağlantı anlaşması için ödediğiniz ücreti geri alamazsınız. Daha doğalgaz bağlanmış bir daireyi satın alan kişininde tekrar bu bedeli ödemesi gerekmemektedir.

 

Dairemi kiraya vereceğim SAMGAZ’a kim ödeme yapacak?

 

Öncelikle abone olmak için ödenen bağlantı anlaşması bedelini ev sahibi ödemektedir. Ardından güvence bedeli ödenmesi gerekmektedir. Halk arasında saat parası diye de bahsedilmektedir.

Güvence bedelini o an dairede kim oturuyorsa o ödemektedir, dairenin gazını kapattığı zaman iadesini alabilmektedir. Ev sahibi kendi oturmuyor ise kiracı ödeyecektir. Kiracı çıkacağı zaman parasını iade alabilir. Aynı şekilde ev sahibide başka bir eve geçecekse güvence bedelini geri alabilir. Güvence bedeli (5.10.2020) şuanda 599,33 tl’dir.

 

Ev sahibiyim güvence bedelini nasıl yatırabilirim?

 

Kimlik fotokopinizle gitmeniz yeterli olacaktır.

Kiracıyım güvence bedelini nasıl yatırabilirim?

 

Ev sahibiniz ile yapmş olduğunuz kira sözleşmeniz ve kimlik fotokopiniz ile Samgaza gitmeniz yeterli olacaktır.

 

İnternet üzerinden abonelik veya güvence bedeli ödeme işlemlerini nasıl yapabiliriz?

 

Samgaz içinde şuanda abonelik işlemi veya güvence bedeli işlemi internetten yapılmamaktadır. Ama bunlar dışında birçok işlemde yardımcı olabilmektedirler.

Kiracıyım, Koronavirüs  dolayısıyla Samgaza gitmek istemiyorum. Güvence bedeli iadesini nasıl alabilirim?

 

444 1 187’ yi arayarak aktif aboneliği bulunan dairenin gazını kesebilir paranızı iade alabilirsiniz. Bu işlem için samgaz binasına gitmeniz gerekmemektedir.

 

          Buderus samsun

 

Samgaz Yetkili doğalgaz firması, Buderus Samsun bayisi Humat enerji sistemleri : 0362 230 73 00 – 0532 256 95 06

 

Aşağıdaki Konulara da göz atmak istermisiniz ?

Doğalgaz faturalarındaki kalemler ne anlama geliyor ?

Samgaz abonelik ücreti ve gerekli olan belgeler 2020

 

 

%d blogcu bunu beğendi: