x

Doğalgaz faturası nı azaltmak için yapılacakların temel listesi, faturanızın kabarık gelmemesi ve enerji tasarrufu yapabilmeniz için öneriler.

Doğalgaz Faturasını Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Soğuk geçen kış aylarında, yüksek doğalgaz faturaları hepimiz için kabus olabiliyor. Alınabilecek bazı önlemlerle %40’a kadar tasarruf sağlanabilir. Yazımızda doğalgaz faturasını azaltmak için nelerin yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Termostatik vanalar kullanılabilir

Gaz sensörlü termostat vanalar, belirtilen sıcaklıklarda odayı sabit tutmak için son derece elverişli ve tasarruflu bir yöntemdir. Bu vanaları yatak odalarını ve oturma odalarını farklı sıcaklıklara ayarlayabilirsiniz. Uzun süre kalmadığınız odalarda, sıcaklığı diğer odalara göre 1-2 derece düşürebilirsiniz. Bu önlem faturalarınızda doğrudan %30’luk bir tasarrufa neden olur.

Radyatöre Bitişik Herhangi Bir Eşya Barındırmayın

 

Özellikle koltuklar ve kanepeler radyatöre yakın veya bitişik konumlandırılmamalıdır. Ortalama 20-30 cm uzakta yer alması gerekir. Aynı zamanda radyatör ısıyı en etkili şekilde üstünden aktarır. Bu bağlamda radyatörün üzerinde de herhangi bir eşya bulundurmayın. Perdeler de radyatöre engel olan eşyalardandır. Tam olarak üzerinde sonlandırılması gerekir. Perdeleriniz radyatörün kapatıyorsa mutlaka kestirin. Zemine kadar inen perdeler kullanmamaya özen gösterin.

Isı Yalıtım Levhaları Kullanılabilir

Mantolama olmayan yapılarda özellikle ısı yalıtım levhaları ekonomik ısınma için tercih edilmesi gereken yegane elemanlardandır. Sert kış şartlarında duvar ile radyatör arasına konumlandıracağınız ısı yalıtım levhaları en az %15’lik bir yakıt tasarrufu sağlar.

Kombiyi Sabit Sıcaklıklarda / Sürekli Çalıştırın

Genel olarak insanların en çok yanlış yaptığı konulardan birisi evde olunmadığı zamanlarda kombiyi tamamen kapatmaktır. Sürekli olarak aç/kapa yapıldığında kombi, her seferinde radyatör içerisindeki akışkan sıcaklığını artırmak için daha fazla enerji harcayacaktır. Fakat düşük sıcaklıklarda sürekli olarak çalışması daha ekonomik yakıt sarfiyatını beraberinde getirecektir. Örneğin sürekli aç/kapa yaparak sıcaklığı 45 dereceye ayarlıyorsanız, sabit sıcaklıkta 40 derece daha ideal olur.

Açık Renkli ve Yalıtımlı Boyalar Kullanılabilir

Gerek duvarlarda gerekse çatılarda açık renkli yalıtım sağlayan boyalara kullanarak enerjiden tasarruf yapabilirsiniz. Bu tür kaplama boyalar yüksek yansıtma özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda bu açık renk boyalar, iç mekanda aydınlatma konusunda da avantajlı olacaktır. Hem ısı yönünden hem de aydınlatma yönünden fayda sağlamak için evinizin boyanacağı zaman açık renkli yalıtımlı boyalar tercih edebilirsiniz. Ortalama %25 civarında tasarruf sağlar.

Evinizi Dış Dünyadan Ayıran Bölgelerde Hava Geçişleri için Önlem Alınabilir

Kapı altlarında ve pencere kenarlarındaki boşluklar, evinizin çok daha fazla enerji tüketimi yaparak ısınmasına sebebiyet verir. Dış dünya ile evinizi ayıran tüm bölgelerin sızdırmazlıklarını kontrol edin. Şayet pencere ve kapı çevrelerinde hava akımını hissediyorsanız, bu bölgeler için önlem alabilirsiniz. Cam kenarları için macun veya silikon maddeler kullanılabilir. PVC doğramalar ısı kaybını en iyi şekilde önleyen elemanlardır. Şayet evinizde PVC yerine ahşap pencere ve kapı kullanıyorsanız, izolasyon bantları ile tüm çevresini kaplayabilirsiniz. Böylelikle %30’lara kadar tasarruf yapabilirsiniz.

Tek Bir Odayı Isıtmak Tüm Evi Isıtmaktan Daha Pahalı!

Tek kat üzerine konumlandırılan yaşam alanlarında, tek bir odayı ısıtıp tasarruf etmeye çalışıyorsanız yanlış yaptığınızı söylemeliyiz. Tabi bu durum kapı açıksa geçerlidir. Evin tümünü sabit sıcaklıklarda ısıtmaya çalışmak, tek bir odayı ısıtmaktan daha tasarrufludur. Odaların birbiriyle olan temas yüzeyler, enerji kayıplarına neden olur. Eğer bitişik 2 odayı birden ısıtırsanız, bu kayıpları en aza indirmiş ve tasarruf etmiş olursunuz. Ek olarak alt ve üst komşunuz da bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor. Bu anlamda apartmanlarda tüm dairelerin ısınmasının aktif olarak çalışması, tümü için tasarruf oluşturur.

Camlar Filmle Kaplanabilir

İç mekandaki ısının korunması için cam filmleri büyük bir fayda sağlar. Camlar ısı yalıtımı yönünden zayıf elemanlardır. Ancak filmle kaplandığı takdirde daha iyi bir yalıtım sağlar. Özellikle seramik olan cam filmleri yalıtım yönünden kuvvetli olduğu gibi güneşin zararlı ışınlarından da korunmanıza yardımcı olur. Ortalama tasarruf oranı %10’dur.

Uyku Saatlerinde Ortam Sıcaklığı 3-4 Derece Düşürülebilir

Hem uyku saatlerinde hem de evde olmadığınız zamanlarda ortam sıcaklığını normal sıcaklıktan 3-4 derece daha düşük ayarlayabilirsiniz. Bu size %10 tasarruf sağlar.

Radyatörler Belirli Periyotlarda Temizlenmelidir

Radyatör bakımının yapılmaması ciddi ölçüde yüksek faturalara neden olur. Kış aylarında 2 ayda 1 olmak üzere radyatörlerin temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. İçerisinde biriken hava, paslanma, balçıklaşma ve kireçlenme sorunlarını bu sayede önlemiş olursunuz. Radyatör temizliği ortalama %15 civarında yakıt tasarrufu sağlar.

Isı Pay Ölçer Kullanılabilir

Doğalgaz faturasını azaltmak için yapılacak en önemli önlemlerden birisi ısı pay ölçer kullanmaktır. Bu sistem merkezi doğalgaz sistemlerinde geçerlidir. Apartmanlarda daire sakinleri, kişisel ayarlamalar yaparak ortalama %30-45 oranında tasarruf yapabilir.

Mantolama En Etkili Tasarruf Yöntemidir!

Mantolama temel olarak kış aylarında ortamın sıcak kalmasına, yaz aylarında ise serin kalmasına yardımcı olur. Dış cephe ve iç cephe uygulamaları olmak üzere iki farklı türde mantolama uygulaması mevcuttur. Faturaların ortalama %50 oranında azalmasını sağlamaktadır. Ortalama bir yapıda mantolama uygulaması için gerekli maliyetin 5 yıllık ısınma maliyetine eşit olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında enerji tüketimi en aza indirileceğinden son derece çevreci bir uygulamadır.

%d blogcu bunu beğendi: