Doğalgaz ile çalışan cihazlar güvenli mi ?

Doğalgaz ile çalışan cihazlar ne kadar güvenli ?

Doğalgaz ile çalışan kombi, şofben, ocak, fırın, şömine vs. cihazlar ne kadar güvenli ? Hemen hemen her cihazda küçük bile olsa, kendisiyle ilgili bazı riskler vardır. Doğal gaz kullanan cihazlara sahip olmak ne kadar güvenli midir? Demek daha iyi olabilir mi?

İstatistiğe girmeden, evet gaz cihazları yangın veya patlama için elektrikle çalışan emsallerinden daha fazla potansiyele sahiptir. Göreceli olarak konuşursak, elektrikli aletler daha güvenlidir.  Gaz kullanan bir ev bir veya daha fazla gaz cihazına (su ısıtıcısı, ocak, fırın, vs.) sahiptir.  Bazı evlerde, gazlı ısıtmaya sahip olmasalar bile gazlı cihazları vardır. Ölüm ve yaralanma olayları oldukça nadirdir.

Gazlı cihazlar ile ilgili başlıca kazalar aşağıdakilerdir

1.) patlama

2.) yangın

3.) karbon monoksit zehirlenmesi,

4.) havadaki oksijenin yerini alan doğal gazdan boğulma. Ölüm veya yaralanma, yukarıdaki faktörlerin herhangi biri veya yukarıdaki faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Elektrikli cihazlar, yakıt açısından bakıldığında, yaralanma için yukarıdaki potansiyellerden yalnızca birine ve bu da yangına neden olabilir. Yangına neden olan bir yakıt olması durumunda, yakındaki malzemeleri yakan elektriksel kısa, kıvılcım veya ısı nedeniyle olabilir.

Bu yüzden gaz, ölüm veya yaralanma için elektrikten daha fazla potansiyel gösterir. Ancak istatistiklere dayanan oranlara baktığımızda, bu olaylardan birinin kazanma ihtimali oldukça düşük. Olsa da onlar. Evler patladı, aileler doğal gaz cihazı veya fırını ya da gaz borusunda sızıntı nedeniyle boğulma ve / veya karbon monoksit zehirlenmesi nedeniyle uykusunda öldüler. AMA istatistiksel olarak oranlar çok küçük.

Ancak, gazla ilgili olaylardan hayatını kaybedenler konuşabiliyorsa ya da ciddi şekilde yanmış ya da doğal gazla yaralananlar sizinle konuşabilseydi, muhtemelen risklerini almamışlarsa bile, küçük olmaları dileğiyle hayatlar sonsuza dek değişti.

Düşük oranlar sizi korumaz. Sadece bir şeylerin oluşma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına geliyor. Operasyonda uygun bakım ve titizlikle kişi tehlikeli bir oluşum ihtimalini daha da azaltabilir.

Elektrikle çalışan cihazlarda gazlı cihazlar kullanarak, çok düşük bir ölüm veya yaralanma olasılığını kabul etmeye istekli olursanız, algılanan herhangi bir nedenle (uygunluk, konfor, maliyet vb.) Gaz sizin için olabilir. Ve ihtimaller hiç bir zaman bir problemin olmayacak.

Ancak, öldürülen veya kalıcı olarak yaralananlar için ihtimaller, olasılıklarınızla aynıydı, daima bunu hatırlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir