Doğalgaz regülatörü nedir ?

Doğalgaz Regülatörü nedir ?

 

Doğal gaz regülatörü , bir konut veya işletmeye tedarik edilen doğal gaz akışını kontrol eden ve düzenleyen bir cihazdır. Doğal gaz tedarikçileri, gaz basıncının normalleşmesini sağlamak için evlerin ve işletmelerin doğal gaz regülatörleri kullanmasına zorunluluk getirmişlerdir. Doğal gaz basıncının sürekli olarak yüksek olması tehlikeli olabilir.

 

Bir doğal gaz regülatörü, doğal gazın evinize veya iş yerinize ihtiyacınız kadar gelmesini sağlayan cihazdır. İlk görev basıncı azaltmak. Gaz şirketi, gaz toplama sahaları ile gazı tüketen şehirler ve bu şehirlerin ilçeleri, mahalleri arasında çok uzak mesafelere giden geniş bir basınçlı boru ağı aracılığıyla evlere doğal gaz sağlıyor.
Gaz arzı sağlayan firmalar evinize gazı ulaştırmak için boru ağı üzerinden her köşeye ulaşması için gaz hatlarına basınç uygular. Gaz evinize ulaştığında, gaz basıncı cihazlarınız için yararlı bir seviyeye düşürülmelidir. Konut doğal gaz regülatörlerinin büyük çoğunluğu “kendi kendine çalışan” veya “doğrudan çalışan” basınç düşürme valfleri olarak bilinir.
Bu isim, regülatörün basıncı azaltmak için kendi iç yaylı valf mekanizmasını kullanmasından ve çalışmak için başka bir enerji formuna ihtiyaç duymamasından kaynaklanır. Doğrudan çalıştırılan basınç düşürme düzenleyicileri, gazın basıncını ayarlanabilir bir yay ile desteklenen bir valf üzerinden hassas bir şekilde ayarlar. Yay valfı, hattaki karşı basınca karşı bastırır ve valfin sadece alt taraftaki tarafını ihtiyaç duyulana basınçlandıracak kadar açılmasını sağlar.

 

Regülatörler üreticiler tarafından fabrikalarda istenilen basınca ayarlanarak gönderilir. Fakat zorunlu durumlarda bu basınç ayarı değiştirilebilir. Regülatörlerin üst tarafında vidalı bir sistem vardır bu vida her döndürüldüğünde basınç artar veya düşer. Uzman olmayan kişiler bu ayara kesinlikle dokunmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir