Isıtma

Doğalgaz Yoğuşmalı Kombi Tavsiyesi

Bireysel dairenizi ısıtmak için doğru kombi seçimi çok önemlidir. Bu noktada sizler için bu yazımızda Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi neler onlardan bahsedeceğiz.

Gerekli doğalgaz dönüşümü yapmış daireler, kombi seçimi yapabilir. Bu yazımızda, sizlere birbirinden farklı kombi modellerini karşılaştırarak tavsiyeler vereceğiz. Kombi seçimi için şu noktalar, göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Kullanılacak alanın metrekare olarak genişliği,
  • Duvarların yalıtım durumu,
  • Binalarda üst ve alt katların kullanılıp kullanılmadığı,
  • Evdeki tüm odalarda peteklerin açılıp açılmayacağı,
  • Kullanılan dairenin dublex ya da tek kat mı olduğu,
  • Pencerelerin ısıcamlı olup olmadığı gibi noktalara dikkat etmelisiniz.

Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi ancak ev özellikleri bilinerek verilir.

Hermetik Kombi Cihazları

Artık bacalı kombileri kullanmıyoruz. Bunun yerine, hermetik kombi cihazları kullanıyoruz. Hermetik cihazlar ile kullanım alanları ve kullanım suyu ısıtılması sağlanır. Hermetik cihazlarda, dışarıya doğru çıkan iç içe geçmiş borular bulunur. Bu borulardan oluşan bir baca sistemi kullanılmaktadır. İçteki borudan yanmış doğalgaz baca gazı, doğal şekilde dışarı atılır. iç boru yardımı ile dış boru arasındaki boşluktan yanma için gerekli olan temiz hava alınır. Bu şekilde, oda içerisinden hava alışverişi olmaz. Son derece güvenli bir hal alır.

Bu ürünleri piyasada standart hermetik kombi olarak bulabilirsiniz. Aynı şekilde, yarı veya tam yoğuşmalı kombi olarak da bulunur. Bu durumda, seçim yapmak oldukça zor bir hal alır. Öncelikle, benim kombi ihtiyacım nedir sorusunu cevaplamak oldukça önemlidir.

Hangi güç, verim ve hangi özellikte bir kombi ihtiyacınıza uygun olur diye düşünmelisiniz. Bunu belirlemenizin ardından, bu özelliklere sahip kombilerden bütçenize uygun olanlarından seçim yapmak daha da kolay olur. Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi, aynı zamanda bütçenize de uygun olmalıdır.

Doğalgaz Yoğuşmalı Kombi Tavsiyesi İle Size En Uygun Modeller

Kombi seçiminde, dairenizin veya kombiyi kullanacağınız alanın büyüklüğü son derece önemlidir. Eğer eviniz 1+1 veya 2+1 aynı zamanda 100 m²’den küçükse, bu durumda mutlaka hermetik kombi almalısınız. Bunun nedeni, küçük alanlarda yeterli petek radyatör alanı bulunmaz. Böylece, alacağınız yoğuşmalı kombi yoğuşamaz. Böyle bir durumda, standart hermetik kombiden dahi düşük verimde çalışır. Bu nedenle hem daha çok yakmamak hem de bütçenize uygun olması için hermetik kombi seçimi yapmalısınız. Bu noktada, 20 kW gücündeki bir kombi işinizi görür. Büyük alayım daha iyi olur düşüncesi, ısıtma cihazlarında gereksiz bir düşüncedir. Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi, küçük daireler için 20-24kW gücü olan ECA, Ariston ve Alarko gibi markaları içerebilir.

Daireniz küçükse ve cepheden kuzey rüzgarlarını alıyorsa, odalara daha büyük petekler koyulur. Bu şekilde, radyatör petek alanının 7 m² üzerine çıkılır. Bu önlemlerle birlikte, yarı yoğuşmalı akıllı kombi seçimi yapılabilir. Bu özellikler için en uygun seçim ise Buderus marka akıllı kombilerdir. Bu kombiler yardımıyla oda termostatını birlikte kullanmak mümkündür. Yoğuşmalı kombi için ev metrekaresi olarak en az 100-120 m² alan gerekir. Bunu sağlamak için de en az 7 metre petek radyatör gerekir. Daireniz bu özelliklere sahip olduğunda, yoğuşmalı kombi seçebilirsiniz. Ancak, 100-200 m² arası büyüklükteyse ancak tüm odaların peteklerini açmayacaksanız yoğuşma olayı gerçekleşmeyeceğinden kombi seçimi sıkıntı olur. Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi, tüm bu noktalar göz önüne alınarak verilmelidir.

Büyük Daireler İçin Doğalgaz Yoğuşmalı Kombi Tavsiyesi

Metrekaresi 200’den daha büyük olan daireler için tam yoğuşmalı kombi seçilmesi gerekir. Kombi çalışırken en az 7 metretül radyatör peteği açık olmalıdır. Kombilerin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, daire içi tesisatı döşetirken plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olmasına özen gösterin. Bu şekilde, daha korunaklı bir tesisat döşenmiş olur.

Oksijen bariyerli borular, peteklerin çamurlaşmanın olmasını önleyerek verimi yüksek tutar. Ayrıca, kombi ömrünü uzatır. Yoğuşmalı kombi için termostatik vana kullanılmaz. Bunun yerine, oda termostatı ile en verimli şekilde kombiler kullanılır. Bu şekilde, doğalgaz faturasını düşürmek mümkündür. Termostat çeşitlerinin kablosuz olanı yerine kablolu olanları seçmek daha mantıklıdır. Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi, teknik konulara hakim olunarak verilmelidir.

Kablolu termostat, oldukça ucuzdur. Bununla birlikte, evinizde ekstra radyo sinyali oluşturur. Bu şekilde, sağlık sıkıntıları ortadan kalkar. 200 metrekare üstü dairelerde, genel olarak şu modeller tercih edilmelidir:

  • Buderus yoğuşmalı kombi
  • Alarko yoğuşmalı kombi
  • Viessman vitodens yoğuşmalı kombi

Doğalgaz yoğuşmalı kombi tavsiyesi, bahsi geçen tüm konuları içeren tavsiyeler olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir