x

Doğalgaz Zehirli midir?

 

Doğalgaz nasıl zehirler ? Kış aylarında sıklıkla duyduğumuz hadiselerden birisi de doğalgaz zehirlenmeleridir. Aslında doğalgaz zehirli bir kaynak değildir. Doğalgaz kaçakları nedeniyle veya doğalgaz bacalarındaki filtrelemelerin düzgün çalışmaması nedeniyle, ortamdaki temiz havanın yerini diğer çeşitli zararlı gazların alması neticesinde zehirlenmeler meydana gelebiliyor. Bu durum, halkın doğalgaz sistemlerini kötü tanımasına ve nadiren de olsa kullanımına engel teşkil etmesine neden olabiliyor. Doğalgaz çevreci bir gazdır ve insan hayatını doğrudan tehlikeye sokmaz.

Doğalgaz Zehirli Değilse, Neden Ölümlü Sonuçlar Doğuruyor?

Doğalgaz solunduğunda ölümcül bir tehlikeye neden olmaz. Fakat doğalgaz kaynaklı yanmalar sonucunda ortaya çıkan karbonmonoksit gazı tehlikelidir. Soba zehirlenmelerindeki ölümlü sonuçlar da karbonmonoksit gazlarının solunması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Yani soba zehirlenmelerinin, doğalgaz zehirlenmelerinden bir farkı yoktur. Doğalgaz, fuel-oil, motorin veya kömür gibi yanıcıların ortamdaki oksijen ile tepkimeye girmesi sonucunda yanma oluşur ve karbondioksit (CO2) gazı ortaya çıkar. Şayet ortamda yeteri kadar havalandırma yapılamıyorsa içerideki canlılar oksijensiz kalır. Yanma sonucu karbondioksit gazının karbonmonoksit (CO4) gazına dönüşmesi ile zehirli bir gaz solunumu yapılmış olur. İşte bu karbonmonoksit gazı ölümlere neden olan gazdır. Ortamdaki oksijen tükendiğinde, yalnızca CO4 solunmuş olur.

Doğalgaz Kaynaklı Zehirlenmelerin Önüne Geçmek İçin Ne Gibi Tedbirler Alınmalı?

Olası doğalgaz zehirlenmelerini önlemek için alınabilecek bir dizi önlem vardır. Kombi bakımının düzenli olarak yapılması en önemli kriterdir. Doğalgaz firmaları bakım yaparken, tüm ısıtma sistemi hatlarını kontrol etmektedir. Aynı zamanda kombi cihazındaki arızaların giderilmesi ve bu arızalara bağlı oluşabilecek sorunların giderilmesi de böylelikle önlenmiş olur. Kombiye bağlı bacaların temizliği de alınabilecek önlemlerdendir. Doğalgaz sistemlerinde kullanılan diğer cihazların bakımlarının da periyodik olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Şofben, doğalgazlı ocak, doğalgaz sobası ve mevcutsa doğalgazla çalışan diğer cihazların bacaları da belirli periyotlarda temizlenmelidir. Aşağıda bakım sırasında yapılabilecek bazı işlemler listelenmiştir:

Havalandırma Kanalları Ne Olursa Olsun Kapatılmamalıdır!

Dikkat edilecek hususlar

 • Cihaz tozları temizlenmeli,
 • Ömrünü dolduran tesisat filtresinin yenilenmesi,
 • Brulör sökülüp, temizlenmeli. Gerektiği durumda değiştirilmeli,
 • Meme gözeneklerinde biriken tozlar temizlenmeli,
 • Fan motorunda bulunan fan tozları, fırça ekipmanlı ile temizlenmeli,
 • Prop gözleri sökülüp temizlenmeli,
 • Kombi kalori kapasite ayarı yapılmalı,
 • Ateşleme elektrotları temizlenmeli, gerektiği durumda değiştirilmeli,
 • Sıcak su sistemi kontrol edilmeli,
 • Genleşme tankında bulunan hava basınç oranı ölçülmeli. Yeterli basınç yoksa gaz takviyesi yapılmalı,
 • Yanma bölümünde biriken tozlar temizlenmeli,
 • Termostat kontrolü yapılmalı, hassasiyetini kaybetmiş termostatlar yenisi ile değiştirilmeli,
 • Baca kullanılan cihazların baca emniyet limiti hassaslığı (işlevini yerini getirip getirmediği) kontrol edilmeli ve gerekirse yenisi ile değiştirilmeli,
 • Tüm kontrollerden sonra cihazın doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli.

Evinize doğalgazla çalışan yeni bir cihaz aldıysanız, doğalgaz temin ettiğiniz firmadan bu konuda destek talep etmeniz gerekmektedir. Ne olursa olsun, doğalgaz tesisatına herhangi bir şekilde müdahalede bulunmamalısınız.

 

Menfezleriniz mutlaka açık olmalıdır

Doğalgaz kullanılan evlerde, havalandırmanın düzgün yapılabilmesi için belirli noktalara hava akımı gerçekleştiren dairesel kanallar açılmaktadır. Kanatçıklar bulunan bu kanalları, bazı ev sahipleri odayı soğuttuğu gerekçesiyle bantla veya çeşitli ekipmanlarla kapatmayı tercih etmektedir. Bu en çok karşılaşılan yanlışlardan birisidir. Olası gaz kaçaklarında veya kaçaklara bağlı yanmalar sonucunda ortaya çıkabilecek zehirli gazların solunulmaması amacıya yapılan bir uygulamadır. Bahsettiğimiz bu kanallar kapatılırsa, ortamda yeteri kadar hava sirkülasyonu yapılamaz ve mekan içerisindeki gazların solunulması olumsuz sonuçlar doğurabilir.

%d blogcu bunu beğendi: