Kombi Bakımı nasıl yapılır

Kombi bakımı nedir ? Nasıl yapılır ?

Kombi bakımı yaptırmak istiyorum nelerede dikkat etmeliyim ?

Öncelikle güvenebileceğiniz bir teknisyen bulmalısınız ki faydadan çok zararı olmasın.

internette arama motorlarından, bir tanıdığınızın referansıyla veya bulunduğunuz ilde işyeri olan servis teknisyeni bulabilirsiniz kombi bakımı yaptırmak için.

Dikkat etmeniz gereken ve evinize çağırmadan önce telefon da teknisyenden kombi bakımın da neler yapacağını öğrenmeniz gerekmektedir.

Çünkü piyasa da bu işi yapan ve ehil olmayan bir çok sözde teknisyen var. Kombi bakımı yapıyorum diye kombinin dış kapağını söküp tozunu alıp giden arkadaşlarımız var.

Kombi bakımında yapılması gerekenleri maddeler halinde aşağıya yazacağım telefon ile görüştüğünüz teknisyenin bunları yapacağını size söylemesi gerekmektedir. Yazacağım maddelerde yapılan işlemleride detaylı bir şekilde açıklayacağım.

Kombi bakımı için telefon ile veya yüz yüze bir ustayla anlaştınız ve evinize geldi.

Kombiyi sökmeden önce sizinle istişare etmesi lazım herhangi bir şikayetinizin olup olmadığını öğrenmesi lazım. Isınmada ve sıcak su kullanımında bir şikayetiniz varsa bunu net bir şekilde belirtmeniz lazım.

Kombi bakımına başlamadan önce dairede doğalgaz, elektrik ve su var mı yok mu kombiye geliyormu kontrol edilir.

Kombi teknisyeni cihazın başına geçtiği zaman kombinin kapağını sökmeden her iki konumda yani kalorifer ve sıcak suda kombiyi test etmesi lazım mümkünse müşteride bu anda yanında bulunacak. Kombi bakımların da bu madde uygulanmazsa ne yazıkki iki taraf içinde su istimaller olabiliyor. Teknisyen işe başlamadan kombinin çalışıp çalışmadığını test etmezse, bakım bittikten sonra cihazda bir arıza ortaya çıkarsa bu arızanın daha önceden mi var olduğu yoksa bakım esnasında mı gerçekleştiğinin tespiti zor oluyor ve iki tarafta bir birini suçluyor.

Bu aşamalar geçildikten sonra kombiye müdahale işlemine başlanacaktır, Öncelikle kombiye gelen elektrik, doğalgaz ve su kesilir. Kombinin içindeki su boşaltılır ve kombinin dış kapağı sökülür. Bundan sonra yapılacakların sıralaması çok önemli değil teknisyen uygun olan parçadan başlayacaktır.

Kombi bakımın da neler yapılır ?

1 – Kombi genleşme tankı kontrolü ;

Hermetik ve yoğuşmalı kombiler de genleşme tankının havası kontrol edilir eksikse pompa ile hava basılır en az 1 bar en fazla 2 bar. Genleşme tanklarında genelde 3 tip arıza meydana gelir. 1. arıza genleşme tankının içinde bulunan mebranın patlamasıdır bu arıza var ise tankın tamiratı olmaz ve değiştirilmesi gerekmektedir, bu arızanın tespitini yapmak çok kolaydır tüketici olarak sizlerde bunun tespitini yapabilirsiniz genleşme tankında bulunan supapa (sibop) ince bir cisimle basılır şayet su gelirse tankın içinde bulunan mebran yüzde yüz
patlaktır ve tankın değişimi yapılmalıdır. 2. arıza supap iğnesi bozulmuştur bu durumda tank hava almaz tankın supap iğnesi sökülür ve yenisiyle değiştirilir çok ucuz bir parçadır 1 tl bile değildir bu parçanın fiyatı. 3. arıza tankın içindeki havanın bitmesi sonucu mebranın sıkışıp birbirine yapışmasıdır genelde hava basılırken kendiliğinden açılır açılmaz ise uzman olan arkadaş supap iğnesini çıkardıktan sonra ucu sivri olmayan bir tornavida ile supap deliğinden yapışan mebranı zarar vermeden açması gerekmektedir. Genleşme tanklarında sıklıkla bu arızalar çıkmaktadır. Çok sık olmasada tank dışardan delinebilir buda düşük bir ihtimaldir bu durumda tank yenisiyle değiştirilir. Sadece kombi bakımı için anlaştığınız teknisyenin size verdiği sabit fiyat genelde sadece tankın hava kontrolü ve eksik havayı tamamlamasını kapsar. genleşme tankında bir arıza varsa bu arızaların giderilmesi için extra ücret talep edebilir bu teknisyenin insiyatifinde olan birşeydir. Arızayı yaptırıp yaptırmamakta müşterinin insiyatifindedir.

2 – Kombi fan kontrolü ve temizliği;

Hermetik kombi bakımların da muhakkak yapılması gerekmektedir, kombide en fazla çalışan ve yorulan parçalardan biridir. Kombi fanını

İnsanların akciğeri gibi düşünebilirsiniz fanın görevi kombinin nefes alıp vermesini sağlamaktır. Zamanla tozdan ve kirden dolayı tıkanır

kombinin sürekli arıza vermesine sebep olur görevini yerine getiremez. Kombi bakımında bu parça mutlaka yerinden sökülür ve fan kanatları

musluktan akan suyla iyice yıkanır. Nd40 veya muadili bir yağlayıcıyla yağlanıp yerine takılır. Bakım yaptırdığınızda fan yerinden sökülüp bu

işlemler yapılmıyorsa boşuna bakım yaptırmış olursunuz. Yerinde asla temizlenemez mutlaka sökülmesi lazım.

3- Gaz valfi kontrolü ve gaz ayarı

Bu parçanın minumun ve maksimun gaz ayarları 0-25 mbar manometre yardımıyla ölçülür. Herhangi bir ayarsızlık yoksa ayarlarıyla onanmaz, bir ayarsızlık var ise anahtar ve tornavida yardımıyla manometreden kontrol edilerek min. ve maks. ayarları yapılır. Minumun ve maksimun gaz ayarları kombi kataloglarında belirtilen değerlere göre yapılır marka ve modellere göre farklılıklar olabiliyor. Genelde minumun değer 2 mbar’a maksimun değer 10 mbar’a ayarlanır.

4- Brülör temizliği ve yanma odası

Brülörler genelde yanma odasının içindedir yanma odasının kapağı sökülür elektrikli süpürge yardımıyla brülör ve yanma odası temizlenir, gerek görülürse fırça gibi birşeyde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta; yanma odası açılırken muhakkak maske takılmalıdır yanma odasının duvarları amyant, asbest denen kansorejen maddeden yapılmaktadır bu maddeyi teneffüs etmek çok tehlikelidir.

5- Çakmak ve iyon temizliği

Bu parçalarda yanma odasın da bulunur bakımlarda muhakkak temizlenmesi gerekmektdir. Zamanla üzerleri tortu ile kaplanır ve görevlerini yerine getiremezler özellikle iyonizasyon elektrodu. Bir zımpara yardımıyla temizlikleri yapılıp bir bezle silinir.

6- Eşanjör temizliği

Kombiler genelde tek eşanjör ve çift eşanjör olarak üretilir. Tek eşanjörlü kombilerde sadece ana eşanjör bulunur çift eşanjörlü kombilerde hem ana eşanjör hemde plaka eşanjör bulunur. Eşanjör temizliği nasıl yapılmalıdır ? Eşanjörler yerinden sökülür içlerine kireç sökücü dökülerek bir müddet bekletilir bu süre eşanjörlerin tıkanıklığıyla orantılıdır bunun tespitini tekniksenin yapması gerekmektedir. Kireçten kurtulduktan sonra parçalar yerine tekrar takılır. Kireç sökücüler eşanjörlerin içinde gereğinden fazla bekletilmemelidir uzun süre kimyasala maruz kalan parçalar düşük bir ihtimal de olsa delinebilir.

7- Üç yollu vana

Parça yerinden sökülerek geçiş yolları pastan kirden temizlenir bu parçanın temizliğinde herhangi bir kimyasal kullanılmaz. (Tek eşanjörlü kombilerde 3 yollu vana bulunmaz)

8- Pompa kontrolü ve temizliği

Kombi devir daim pompasının ön tarafı yani asıl pompa tarafı sökülür iç tarafı dışarı da iyice temizlenir wd40 veya muadili bir yağlayıcı ile yağlanıp yerine takılır.

9- Kombi kasasının temizliği

Kombinin iç kısmı elektrikli süpürge, bez, fırça, sünger vs. gibi materyaller ile temizlenerek tozdan kirden arındırılır.

10 – Yoğuşmalı kombiler

Yoğuşma sifonu sökülüp temizlenmelidir.

11-Pislik tutucular

Kombi altında bulunan soğuk su girişi ve kalorifer dönüş suyundaki filitreler sökülerek temizlenir.

12- Baca bağlantıları

Baca bağlantıları kontrol edilir, baca parçalarından herhangi biri yerinden çıkmışsa yerine tekrar takılır.

13- Son kontrol

Son olarak kombiye elektrik, su ve doğalgaz verilerek gerekli kaçak testleri yapılır, her iki konumda çalıştırılıp denenir ve dış kapağı kapatılarak çalışır bir vaziyette tüketiciye teslim edilir.

Kombi bakımında yukarda yazdığımız işlemlerin tamamımın yapılması lazım, lütfen bunları göz önünde bulundurun.

Kaliteyi kimse ucuza satamaz, yapılacak olan bu işlemler sorumluluk isteyen ve zaman alan işler. Bu yüzden 3 kuruş kar edeceğim diye hem paranızdan hemde canınızdan olmayın. 50 tl gibi komik bir rakama sadece kombinin dış kapağı sökülür kasanın tozu alınır dış kapak geri kapatılır.

 

Petek temizli nedir nasıl yapılır ? lütfen buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir