Kombimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım ?

 

Kombi değiştirmek için ne yapmak lazım resmi ve teknik işlemler nelerdir ?

Kombinizi değiştirmek istiyorsunuz, bozulmuş olabilir, daha iyisini almak istiyor olabilirsiniz veya herhangi bir sebepten dolayı eski kombinizin yerine yeni kombi almak istiyorsunuz, ama ne yapacağınızı nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu konu size rehberlik edecektir.

Doğalgaz ile ilgili yapılacak olan herhangi bir uygulamada mutlaka prosedürler takip edilmelidir, bilinmedilir ki doğalgaz ile ilgili bir çok kaza ve aksaklıklar ihmallerden dolayı ortaya çıkar.

Kombi değişiminde yapılması gereken resmi işlemler

Öncelikle bulunduğunuz ildeki gaz dağıtım firması tarafından yetkilendirilmiş bir yetkili doğalgaz mühendislik firmasına gitmelisiniz. Firmaya gittiğinizde yanınızda abone numaranız ve kimliğinizin olması yeterli. Abone numaranızı bilmiyorsanız doğalgaz faturanızın üzerine bakıp öğrenebilirsiniz.

Firmada muhattap olacağınız teknik personele kombinizi neden değiştirmek istediğinizi anlatmalısınız ki herhangi bir kapasite sorunu varsa yeni kombinizi alırken size doğru kapasitedeki kombiyi seçmeniz  için yönlendirme yapabilsin. daha önce kullandığınız kombi eviniz için küçük olabilir veya büyük olabilir.

Firma sisteme kayıtlı olan projenizden kullanmış olduğunuz kombi kapasitesini ve özelliklerini bulacaktır, alacağınız yeni kombinin kapasitesiyle ve özellikleri ile karşılaştırma yapacaktır. Aynı kapasitede kombi takılıyorsa doğalgaz tesisatınızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır ve tadilat projesi çizip gaz dağıtım firmasına abonelik numarınızla birlikte kombi değişim talebi gönderecektir. Yeni alacağınız kombinizin kapasitesi değişiyorsa evinize döşenmiş olan doğalgaz tesisatının boru çaplarını kontrol edecektir, seçmiş olduğunuz kapasitedeki kombiye boru çapları yeterli gelmiyorsa size bunun bilgisini verip boru çaplarının değişmesi gerektiğini söyleyecektir.

Kombi değişim talebinizi gaz dağıtım firmasına ilettikten sonra eski kombinizi söktürüp yenisini taktırabilirsiniz. Bu işlemi mutlaka gaz konusunda tecrübeli ve belgeli teknik personel yapmalıdır. Gaz işleri ihmale gelmez.

Kombi değişiminde yapılacak olan resmi işlemler bunlar.

Kombi değişiminde yapılması gereken teknik işlemler

Eski kombiniz söküldü yerine yenisi takılacak,

  •  Mutlaka ama mutlaka tesisatınızı ve peteklerinizi yıkatınız. Kirli tesisat yeni aldığınız kombiye büyük zararlar verebilir, Sıfır almış olduğunuz kombi 1 yılında 5 yaşındaymış gibi çalışabilir. Petek yıkama ile ilgili makalemizi okumak için buraya tıklayın; Petek yıkama nasıl yapılır
  • Uygulanması yasaklanan gaz armatürlerini kontrol ettiriniz,       Bunlar ;ocak flexi, kombi flexi, sayaç flexi ve test aparatlarıdır. Evinizdeki bu ürünler için yeni standartlar gelmişse gazınız açılmayacaktır. Ve gaz dağıtım firmasının yetkili mühendisi bunların değiştirilmesinin zorunlu olduğunu söyleyecektir. Bunların kontrolünü müraacat ettiğiniz yetkili mühendislik firması zaten yapacaktır ama sizinde bilmenizde fayda var.
  •  Gaz kaçak testi yapılacaktır. Tesisatınızda herhangi bir kaçak varsa tadilatı yapılacaktır.
  •  Menfezler kontrol edilmelidir.
  •  Montaj ve test işlemleri bittikten sonra yetkili doğalgaz firması gaz dağıtım firmasından yapılan işlemlerin kontrolü için randevu talep edecektir. Belirlenen saatte gelip projeyle uygulamanın aynı olup olmadığı kontrol edilip kaçak testi yapılacaktır. Herhangi bir sorun yoksa uygunluk belgesi verilecektir.
  • Gaz açıldıktan sonra kombinizin markasına göre siz veya yetkili firma serviz talebinde bulunacak ve kombinizin ilk açılışı yapılacaktır.

Kombi değişiminde genel olarak yapılacak olanlar bunlardır. Bazı tüketiciler tadilat projesi çizdirmemek ve diğer prosedürlerle uğraşmamak için dışardan buldukları bir tesisat ustasına kombi değişmi yaptırıyor. Bu çok riskli bir uygulamadır, gaz dağıtım firması kontrol etmediği bir tesisat için size bir belge veremeyecek ve bu belgeyi almadan kombinizin garantisini yetkili servis başlatmayacaktır. Lütfen bir kaç saat ve bir kaçkuruş kar edeceğim diye böyle bir işe bulaşmayın. Aksine kar yarine büyük zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir