Kombi Nedir, Kombi Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi Nedir?

Kombiler, gerek kişisel gerekse endüstriyel kullanımda ısınma ve sıcak su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla üretilen cihazlardır. Küçük ebatlarda olması ve portatif kullanım kolaylığı sebebi ile eski tip yer ısıtıcılarına avantajlıdır. Bunun yanında hafif olması, montajının kolay olması ve az enerji tüketimi gerçekleştirdiğinden günümüzde çokça tercih edilmektedir. Onlarca farklı markanın, çeşitli teknik özelliklerde kombileri bulunmaktadır. Yanma tiplerine, baca tiplerine, eşanjör tiplerine göre kombiler farklılık gösterir.

Kombi Çeşitleri Nelerdir?

Baca Tiplerine Göre Kombiler

Bacalı Kombi

Kombilerin içerisinde bir yanma odası bulunur. Yanma için gerekli olan hava bacalı kombilerde oda içerisinden temin edilir ve atık gaz da baca yolu ile dışarı atılır. Kombiler doğrudan bina bacasına bağlanır. Bu nedenle bacalı kombi kullanılan ortamların sürekli olarak havalandırılması gerekmektedir. Ancak bu tür kombilerin dezavantajı, fırtınalı ve rüzgarlı havalarda dış mekandaki havanın içeriye dolabilme durumudur. Bu sebeple, bacalı kombiler günümüzde yerini yeni nesil diğer kombi tiplerine bırakmıştır. En nadir kullanılan kombilerden birisidir.

Hermetik Kombi:

Bacalı kombilerden farklı olarak hermetik kombilerde, yanma odasında yanma işlemi gerçekleştikten sonra atık gaz, bina bacasına bağlanmadan direk olarak dışarı atılır. Yanma işleminin gerçekleşmesi için gerekli olan temiz hava dış ortamdan bir fan yardımıyla alınır. Yine fan yardımıyla atık gaz dışarıya atılır. Hermetik kombilerin baca sistemlerinde 2 tür boru bulunur. bunlardan birisi iç kısımda, diğeri dış kısımda konumlandırılmıştır. Kombi içerisinde yanma sonucu oluşan atık gazın dışarı tahliyesi işlemi iç baca yardımıyla yapılır. Yanma için gerekli olan temiz hava ise dış ortamdan dış baca yardımıyla alınır. Hermetik kombiler, bulunduğu mekandaki havayı kullanmaz, baca yardımıyla bu havayı tedarik eder. Bu sebeple iç mekanda havalandırma işlemine gerek duyulmaz. Bacalı kombilere göre daha sağlıklı bir kombi türüdür. Baca hattında bulunan emniyet sistemi sayesinde de rüzgarlı ve fırtınalı havalarda, kombinin bulunduğu alana atık gaz transfer edilmemiş olur.

Yanma Tiplerine Göre Kombiler

Klasik Model (Konvansiyonel) Kombiler

En çok kullanılan kombi modellerindendir. Yanma odasındaki atık gaz direk olarak baca yardımıyla dışarı atılır. Düşük yakıt sarfiyatı, düşük su basınçlarında dahi sabit ısıda sıcak su konforu gibi avantajlara sahiptir. Genel olarak konvansiyonel kombilerde akıllı mikro depolama sistemi bulunur. Bu sayede sıcak su anında hat içerisinde kullanıma sunulur.

Yoğuşmalı Kombiler

Çalışma prensibi olarak klasik model (konvansiyonel) kombiler ile aynı özelliğe sahiptir. Yoğuşmalı kombiler farklı olarak, daha yüksek verimde çalışır. Bunun nedeni ise, yanma gerçekleştikten sonra kombi içerisindeki yüksek ısılı atık gazın, farklı bir ünitede tekrar işlenmesidir. Bu ısıdan yararlanılarak verim artırılmaktadır. Günümüzde birçok kombi markası, yalnızca yoğuşmalı kombi üretimi yapmaktadır. Daha çevreci bir kombi türüdür.

Eşanjör Tiplerine Göre Kombiler

Tek Eşanjörlü Kombiler

Tek bir sistem ile hem sıcak su hem de radyatör suyunu ısıtır. Ana eşanjörün brülörden aldığı ısı ile bu işlem gerçekleşir. Eşanjör, şebeke suyuna doğrudan bağlıdır.

Çift Eşanjörlü Kombiler

Tek eşanjörlü kombi tiplerinden farklı olarak sıcak su ve radyatör suyu farklı bölümlerde ısıtılır. Bunun yanında şebeke suyuna doğrudan bağlı değildir. Tek eşanjörlü kombiler şebeke suyuna doğrudan bağlı olduğundan kireçlenme gibi olumsuz durumlar gözlemlenebilirken; çift eşanjörlü kombilerde ikinci bir eşanjör bulunmaktadır. Plaka diye tabir edilen bu eşanjör sayesinde şebeke suyu filtre edilir. Tek eşanjörlü komilere göre daha yüksek verimde çalışır.

Elektrikli Kombiler

Kombi içerisinde elektrikli ısıtıcılar bulunmaktadır. Diğer kombi türlerine göre çalışma prensibi açısından farklılık gösterir. İçerisinde bir yanma odası bulunmaz. Bu da atık gaz olmadığı anlamına gelir. Aynı şekilde baca da bulunmaz. Dolayısıyla zehirlenme gibi durumların gerçekleşmesi söz konusu değildir. Ancak olumsuz tarafı, yakıt sarfiyatının diğer kombi türlerine göre fazla olmasıdır. Bu nedenle çok fazla tercih edilmemektedir.

Kombi Servisi olarak sizleri Kombi Nedir konusu hakkında bilgilendirmiş bulunmaktayız. Kombi arızası yaşadığınız zaman da seçimleriniz Kombi Servisi telefonunu aramanız gerekmektedir. Bizler uzman olan ekibimizle sizlere her bir arıza durumunda yardımcı olmaya hazırız.

Kombi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombi seçimi yaparken şu 3 özelliği göz önünde bulundurmanız gerekir: Mekanın metrekaresi bulunduğu yönü ve bulunduğu katı. 90 metrekare altındaki mekanlarda 17.000 kilokalorili kombiler, 90-150 metrekare aralığındaki mekanlarda 20.000 kilokalorili kombiler ve 150 metrekareden büyük mekanlarda 24.000-60.000 kilokalorili kombiler seçilmelidir.

Bunun yanında kombi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kombilerin çalıştığı verimdir. En yüksek verimli kombiler yoğuşmalı kombilerdir ve diğer kombilere göre %20 daha ekonomiktir. Başlangıç maliyeti olarak yüksek olsa da, birkaç yıl sonra ilk yatırım maliyetini amorti etmiş olacaktır.

Kombilerde aranan bir diğer özellik de sessiz çalışmasıdır. Almak istediğiniz kombi modelleri arasında bir tercih yapacaksanız, teknik özelliklerini inceleyerek, sessiz olanları tercih etmenizde fayda var. Marka seçimi yaparken teknik servis kalitesi, garanti süresi, TSE, CE ve ISO 9002 gibi sertifikaları olup olmadığını göz önünde bulundurun. Kombi satın alırken dış görünüşünden ziyade teknik özelliklerini inceleyin. Kapasitesi, harcadığı enerji, verimi dikkat edilmesi gereken yegane kriterlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir