Mantolama Nedir, Avantajları Nelerdir?


Mantolama Nedir?

Küresel ısınma ve enerji kaynaklarının azalması, evrensel bir sorun olup, giderilmesi için birçok alternatif yöntem uygulanmaktadır. Hem enerji sarfiyatını azaltmak hem de daha kaliteli bir yaşam ortamı oluşturabilmek için binalarımızda yapılan uygulamaların başında mantolama gelmektedir.

Mevsim şartlarına göre ısı kayıplarını en aza indirmek ve binanın yapısal değerini artırmak için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 çeşit ısı yalıtım yöntemi uygulanmaktadır. Yalıtımın sürekliliğine yardımcı olmak ve ısı köprülerinin oluşumunu engellemek için yapılan mantolama çalışmaları, binaların fiziki yapısı için en ideal yöntemlerdendir. Dış cephe mantolama uygulamaları, ısı kayıp ve kazançlarını binanın dış kabuğuna yayarak daha kaliteli bir yaşam ortamı sunar. İzalosyon olarak da adlandırılan mantolama ve ısı yalıtımı, beraberinde birçok avantajı da getirir.

Mantolamanın Avantajları

  • Yapıların dış yüzeyindeki kolon, hatıl, kiriş gibi yapıların yalıtılarak ısı köprüleri oluşturmasını engeller.
  • Binayı tıpkı bir mont gibi sararak, oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler, binanın ömrünü uzatır.
  • En çok rastlanan yapısal problemlerden olan yoğuşma minimize edilir.
  • Isı yalıtımı sağladığı gibi az bir oranda ses yalıtımı ve sıvı yalıtımı da sağlar.
  • Gerekli teknik çalışmalarının ardından, işinde profesyonel teknik ekiplerin yaptığı mantolama çalışmaları %50’ye varan yakıt tasarrufu sağlar.
  • Isı yalıtımı uygulaması yapılmış yapılarda ısı dengeli bir şekilde yayıldığından dolayı hava akımı olmaz, yoğuşma gerçekleşmez ve bina içerisinde 4 mevsim konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.
  • Küresel bir problem olan enerji kaynaklarının her geçen gün azalması önlenmiş olur. Çevrenin korunmasına da katkı sağlar.
  • Dış cephe mantolama uygulamaları sayesinde beton içerisindeki donatılar, korozyona karşı da korunmuş olur, binanın ömrü uzar, bina değer kazanır.

Mantolama Hangi Alanlara Yapılır?

Evlerimizde ve iş yerlerimizde yapılabilecek en iyi ısı yalıtım uygulamalarından olan mantolamanın geniş bir kullanım alanı mevcuttur. Toprak temaslı alanlara, depo ve garaj önlerine, katları birbirinden ayıran döşemelere, soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilmektedir.

Mantolama Sistemleri Hangi Yöntemlerle Korunur?

Eski yapılarda mantolama uygulaması öncesi bazı tatbikatlarının sökülmesi gerekmektedir. Klima, anten, tabela, panolar, çamaşır demirleri gibi nesnelerin mantolama sürecince sökülerek, mantolama uygulaması tamamlandıktan sonra tekrar monte edilmesi gerekir. Ana yapının tüm cepheleri tamamen ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmalı, eski binalarda bazı daire doğramalarının yenilenmesi gereklidir. Kimi binaların zemin katları araç otoparkı olarak kullanılmaktadır. Bu tip yapılarda kazaların en aza indirilmesi için cephe duvarının ön kısmına çit veya araç lastiği gibi nesnelerin konulması gerekir. Tüm önlemler alındıktan sonra gerekli ısı yalıtım değerlerine ulaşılmazsa, mantolama yapan firmayla iletişime geçilerek ek uygulamaların yapılması talep edilmelidir. En sağlıklı mantolama uygulaması için alanında uzman profesyonel firmalarla çalışılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir