Oda termostatı

Oda termostatı nedir ?

Oda termostatı, evinizde arzu edilen sıcaklığı düzenlemek ve korumak için kullanılır. Sıcaklık gün boyu değiştiğinden ısıtma sisteminizi açıp kapatarak çalışır. Örneğin, sıcaklık belirli bir seviyenin altına düşerse veya sıcaklık belirli bir seviyenin üstüne çıkarsa kombinizle itibat kurarar kombiyi çalıştırır veya kapatır.  Oda termostatlarının bir çok çeşidi vardır, Dijital oda termostatı, analog oda termostatı, kablolu oda termostatı, kablosuz oda termostatı vs.

Dijital oda termostatı
Dijital oda termostatı

Oda termostatı faydası var mı?

Oda termostatının kullanışlı olmasının temel nedeni, ısıtma faturalarınızı azaltabilmesidir. Bunun nedeni bir termostat kullanmanız, ısıtmanızın yalnızca olması gerektiğinde kullanımda olacağı ve gereğinden fazla gaz kullanmayacağınız için faturalarınızda ciddi düşüşler görürsünüz. Ayrıca, evinizin hiçbir zaman çok sıcak veya soğuk olmamasını da sağlayabilir.

Oda termostatı için en uygun oda hangisidir ?

Termostatınızın yeri evinizdeki sıcaklığı ayarlayacağı için hayati öneme sahiptir. Örneğin, bir radyatörün yakınında veya doğrudan güneş ışığında konumlandırılmışsa, evinizin gerçekte olduğundan daha sıcak olduğunu düşünerek kombinizi kapatacaktır.

Oda termostatınızı yerden yaklaşık 1,5m yüksekliğe, radyatörlü bir odaya ve radyatörden uzak bir duvara konumlandırmak en iyisidir, ideal olanı sık kullandığınız bir odadır en mantıklısı oturma odasıdır.

Analog oda termostatı
Analog oda termostatı

Oda termostatını nasıl kombiye bağlarım ?

Oda termostatlarının montajı çok karışık bir iş değildir, fakat bazı termostatlar ve kombiler parametre ayarı isteyebilir. Nasıl bağlayacağınızdan emin değilseniz bir teknisyen çağırmanız daha doğru olacaktır. Yinede genel olarak nasıl bağlanacakları hakkında bilgi verelim.

Kombilerin anakart çıkışlarına daha sonra termostat bağlanabilmesi için fabrikada köprüler bırakılmaktadır. Kablolu veya kablosuz, dijital veya manuel nasıl olursa olsun termostatınızı bu köprüye bağlayacaksınız.

Daha fazla detay veremiyoruz çünkü her marka kombinin köprü bağlantısı farklıdır, bu yüzden bu konunun altına yorum olarak veya soru cevap (Bilgi bankası ) sayfamıza  kombi markanızı ve modelini yazarsanız nasıl bağlayacağınızı detaylı şekilde anlatacağız.

Termostatik vanalar hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir