Petek havası nasıl alınır ? peteklerim ısınmıyor

Peteklerim ısınmıyor, kalorifer peteğinin havası nasıl alınır ? Peteklerim neden sürekli hava yapıyor ?

Peteklere neden hava dolar ? tesisatınızda kaçak olabilir su eksilir ve yerine hava dolar veya kombinize her su bastığınızda taze şebeke suyu ısıtma sistemine her girişinde ısıtma sistemine az miktarda hava sokar. Bu hava, radyatörün üst kısmında toplanır, radyatörün üst kısmının sıcak suyla dolmasını önler ve bu nedenle ısıtma kapasitesini azaltır.

Radyatörlerinizdeki havayı düzenli olarak boşaltmanız önemlidir, çünkü bu hapsolmuş havanın serbest bırakılması, merkezi ısıtmanızın verimliliğini önemli ölçüde artırabilir. Bu, biraz bilgi birikimi ile kendi başınıza yapabileceğiniz basit bir iştir, ancak herhangi bir sorun yaşarsanız ya da nasıl devam edeceğinizden emin değilseniz, bunu yapmak için bir tesisatçı bulabilirsiniz.

Kalorifer peteklerinizde hava olup olmadığını nasıl anlarsınız ?

Kontrol etmenin en iyi yolu, ısıtmanızı açmak ve radyatörlerin ısınmasını beklemektir. Herhangi bir soğuk nokta varsa, özellikle radyatörün üstüne yakınsa, hava almanız gerekebilir. Eğer radyatör hiç ısınmazsa, potansiyel olarak tamamen havayla doludur ve bu nedenle odaların ısıtılması için kullanılmadan önce havanın boşaltılması gerekmektedir. Anlamanın bir başka yoluda peteklerin ses yapmasıdır, peteklerinizden sürekli bir su sesi geliyorsa tesisatınızda hava vardır.

Radyatördeki hava nasıl alınır ?

Bu işlemi ilk defa yapacaksanız öncelikle ısıtmanın kapalı olduğundan emin olun kendinizi sıcak suyla yakmak istemezsiniz.

Öncelikle radyatörün üst ve alt vanasının açık olduğundan emin olun. Vanalar genelde saat yönüne doğru çevrildiğinde kapanır aksi yöne çevrildiğinde açılır.

Daha sonra bir radyatör hava alma anahtarına (purjör anahtarı) veya düz uçlu bir tornavidaya ihtiyacınız olacak. Radyatörün bir ucunda, anahtarı veya tornavidayı yerleştirebileceğiniz bir purjör bulacaksınız. Hava ile gelecek olan suyun ortalığı kirletmemesi için bir bez ve kova bulundurun yanınızda.

Ardından purjörün üstündeki vidayı yavaşça saat yönünün aksine doğru çevirin. Bir tıslama sesiyle çıkan havayı duymaya başlayacaksınız. Sonunda hava tamamen yok olacak ve su gelmeye başlayacaktır. Daha sonra çok fazla suyun çıkmasını ve bir dağınıklık yaratmasını önlemek için purjör üstündeki vidayı mümkün olduğunca çabuk kapatmanız gerekir.

Tüm radyatörlerinize bu işlemi uyguladıktan sonra  sistemin basıncını kontrol etmeniz gerekmektedir. Petekleriniz de çok fazla hava varsa, siz hava aldıkça ve hava ile birlikte su boşaldıkça sistemdeki basınç düşmüş olacak ve bu durumda kombinizin altında bulunan su doldurma musluğu ile tesisatınıza tekrar su basmanız gerekecek.

Son kontrol ısıtma sisteminizi tekrar devreye sokarak hava aldığınız peteklerdeki ısınma değişikliklerini kontrol edeceksiniz.

Önemli not :

Peteklerinizin yukarda anlatıldığı gibi havasını aldınız  fakat  peteklerinizin üst tarafı yine ısınmıyor veya peteklerden ses geliyor.

Peteklerin montajı yapılırken en az %1 meyille asılması gerekiyor, yani purjör tarafı her zaman üstte olması lazım ki hava o tarafta toplansın (hava her zaman üst tarafa birikir), fakat Ülkemiz’de teknik konuların önüne görsellik geçtiği için petek eğri durmasın diye kimse bu kuralı uygulamıyor. Veya radyatörün böyle asılması gerektiğini ne iş veren nede montaj yapan usta bilmiyor. Bunun tespitini radyatörünüzün üzerine bir terazi bırakarak yapabilirsiniz. Şayet purjör tarafı değilde vana tarafı yukardaysa havayı purjörden almanız imkansız olur. 2 seçeneğiniz var 1.’ si usta çağırıp radyatörü doğru şekilde astırmak. 2. ‘si vananın rekorunu gevşetip havayı almak bu çok sağlık bir yöntem ve her tüketicinin yapabileceği birşey değil. Bu nedenle doğru bir usta bulup radyatörlerinizi purjör tarafı azda olsa yukarıda kalacak şekilde montaj yaptırınız.

Peteklerinizin alt tarafı ısınmıyorsa lütfen diğer konularımıza göz atınız.

Peteklerinizin alt tarafı ısınmıyorsa bu makalemizi okuyabilirsiniz, lütfen buraya tıklayın.

Petek havası nasıl alınır ? peteklerim ısınmıyor” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir