Doğalgaz’ın avantajları nelerdir ?

Doğalgaz’ın avantajları nelerdir ?

Doğalgaz’ın avantajları hakkında yazmak  birkaç sayfa sürer.

En temiz fosil yakıt olan doğal gaz, oldukça verimli bir enerji biçimidir. Başlıca metandan oluşur. doğal gazın basit kimyasal bileşimi bir karbon atomu ve dört hidrojen atomunun (CH4) bir molekülüdür. Metan tamamen yandığında, ana yanma ürünleri karbondioksit ve su buharıdır.

Doğal gazın diğer yakıtlara göre avantajları aşağıdakileri içerir.

Daha az safsızlığa sahiptir, daha az kimyasal olarak karmaşıktır ve yanması genellikle daha az kirlilikle sonuçlanır.

Çoğu uygulamada, doğal gaz kullanılması yağ veya kömürden daha az aşağıdaki maddeden  üretir;

Birincil sera gazı olan karbondioksit (CO2) ve  asit yağmurunun primer öncülü olan sülfür dioksit; smog’un birincil öncüsü olan azot oksitler; ve sağlığı ve görünürlüğü etkileyebilecek parçacık halinde maddeler; petrolden veya kömürden. Teknolojik ilerleme, tüm yakıtlar için her zamankinden daha temiz enerji üretimine izin vermektedir, ancak gazın doğal temizliği, gerektiğinde gaz ekipmanı üzerindeki çevresel kontrollerin diğer yakıtlar için olduğundan daha az pahalı olma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Doğal gaz toksik değildir. Az miktarda solunması halinde doğal gaz zehirli veya insanlara zarar vermez.

Doğal gaz: ekonomik ve verimli

Doğal gaz: kıskanılacak bir güvenlik kaydına sahiptir

Doğal gaz: çevre açısından temiz

Doğal Gazın Dezavantajları

Diğer fosil yakıtlar gibi, doğal gaz da hala sera gazı emisyonları yaratmaktadır. Büyük ölçekli kullanım anlamında, atık depolama alanlarındaki gaz talebi karşılayamayacak ve bu nedenle yenilenemeyen gaz formlarına güvenecektir.

Doğal gaz oldukça uçucudur ve tehlikeli olabilir, dikkatsizce taşınır veya taşınır. Gerçek doğal gaz renksiz, kokusuz ve tatsızdır, bu da kaçak tespitini çok zorlaştırır. Neyse ki, gaz şirketleri evlerimizde doğal gaza eşlik eden sülfürik bir koku ekliyorlar. Doğal gaz, kömür gibi yenilenemeyen bir enerji kaynağıdır. Ulaşımla ilgili olarak, doğal gaz, benzine göre yalnızca kısa kilometre sunar. İşleme prosedüründeki tüm bileşenlerin çıkarılması gerekir. Özel montajlı tanklar, uzun borular ve sıhhi tesisat sistemlerinin kullanılması gerektiğinden, boru tesisatı inşaat için size büyük miktarda para kazandırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir