Yangın Söndürme Tüpü

Yangın Söndürme

Yangın söndürme sistemleri, binalardaki yangınları bastırmak veya söndürmek için farklı ortamlar kullanan sistemler için ortak bir ifadedir. Ortamlar su, köpük, gaz veya kimyasal olabilir.

Yangın söndürme sistemleri, her türlü binadaki yangınları söndürmek veya bastırmak için kullanılır. Yangınları söndürmek için kullanılan profiller çeşitlidir, ancak hepsi yangın için gerekli olan 3 kriterin bir veya daha fazlasıyla savaşır; Oksijen, yakıt ve ısı.

Başlıca Söndürme Sistemleri:

· Sprinkler sistemleri : Sistem su akışı Q <10.000 l / dak ve Su basıncı H <12 bar olan su damlacıkları sağlayan sprinklere sahip borular

· Su buharı sistemleri : Su akışı Q <200 l / dk ve su basıncı H <150 bar olan su damlacıkları sağlayan su buharı nozullu borular

· Hortum makarası sistemleri: Yangını söndürmek için el tipi hortum

· Yangın hidrantları : Çoğu kentsel alanda, itfaiyecilerin yangını söndürmek için su kaynağına girmelerini sağlamak için belediye su servisi sağlanır.

· Köpük sistemleri : Suya eklenen köpük deterjanların yangını söndürmek için kullanıldığı sistemler

· Gaz sistemleri : Halon, karbondioksit vb.

· Kimyasallar : sodyum kullanıldığı kuru sistemler – çeşitli özel kimyasal bileşimler kullanılarak amonyum fosfat, vb, potasyum bikarbonat ve yaş sistemler.

Bina sahibi, sigorta şirketi ve yargı yetkisine sahip yerel otorite (AHJ) ile işbirliği içinde kullanılacak standarda karar verecek ve danışman mühendis, bina tipine (üretim, depolama, ofis veya konut binaları) bağlı olarak sistem tipini buna göre seçecektir. vb.) tehlike sınıfında, yangın söndürme araçlarının olası fiziksel zararlarına neden olabilir.

Menü