Yangın Sprinki

Yangın Söndürme Sprinki

Yangın Söndürme Sprinki yangını kontrol etmek veya yangını bastırmak için tasarlanmıştır. Yanan malzemeler yangın söndürücüler tarafından müdahale edilmeden veya manuel olarak söndürülmeden önce söndürülmez.

Danışmanlık veya Tasarım mühendisleri, bina tipine ve binanın kullanımına bağlı olarak farklı tesis tipleri seçer.

Islak boru sistemleri

Islak boru yağmurlama sistemleri en yaygın sistemdir. Borular basınç altında su ile doldurulur ve sadece donmaya dayanıklı bina alanlarına monte edilir. Basit ve güvenilirdirler.

Nasıl çalışır

Otomatik bir sprink sıcaklık derecesinde veya daha yüksek bir sıcaklığa yeterli bir süre maruz kaldığında, ısıya duyarlı eleman (örneğin bir cam ampul) kırılarak suyun sprinkden akmasına izin verir.

Kuru boru sistemleri

Kuru boru sistemleri, ortam sıcaklığının ıslak bir boru sistemindeki suyu donduracak kadar soğuk olabileceği alanlara kurulur ve bu da ıslak bir boru sistemini çalışmaz hale getirir.

Kuru boru sistemleri genellikle soğutmalı soğutucularda, otopark alanında ve ısıtılmayan binalarda veya suya duyarlı alanlarda kullanılır, çünkü kuru boru sistemleri su sızdırmaz.

Nasıl çalışır

Sprinkler boruları basınçlı hava ile doldurulur. Yağmurlama borusunu ve su besleme borusunu ayırmak için özel bir alarm vanası kullanılır.

Otomatik sprinkler bir veya daha fazlası sıcaklık derecesinde veya üzerindeki bir sıcaklığa maruz kaldığında açılır, borulardaki havanın o sprinklerden hava almasını sağlar.

Borulardaki hava basıncı düştükçe, alarm valfi arasındaki basınç farkı değişir, alarm valfi açılır ve suyun boru sistemine girmesine izin verir.

Sprinklerden su akışı, sprinklerden hava tahliye edilene kadar ertelenir.

Kuru boru sistemleri bu nedenle yangının ilk aşamasında hızlı hareket etmez.

Ancak, suyun fıskiyelerle dağıtılmasından önceki tek gecikme, havayı borudan tahliye etme zamanına bağlıdır.

Bu da ciddi su hasarı potansiyeli olduğu anlamına gelir.

Deluge sistemleri

Deluge sistemleri, bağlı olan tüm sprinklerin açık olduğu sistemlerdir. Bu sprinklerin algılama elemanı (cam ampul) yoktur.

Tufan sistemleri, hızlı bir yangının yayılmasının endişe duyduğu alanlarda kullanılır. Açık fıskiyeler suyu tüm alana dağıtır.

Borular atmosferik basınç ile doldurulur ve mekanik olarak aktif bir basma valfi, yangın durumunda açılır ve suyun yağmurlama borusunu doldurmasını sağlar.

Baskın valfi, bir yangın alarm sisteminden gelen bir sinyal ile etkinleştirilir ve etkinleştirildikten sonra açık kalır.
Yangın alarm sistemi, basma vanasını açan alarm sistemini etkinleştiren duman veya ısı dedektörlerinden oluşur.

Ön aksiyon sistemleri

Ön aksiyonlu sprinkler sistemleri, kazayla aktivasyonun istenmediği yerlerde kullanım için uzmanlaşmıştır.

Bu müzeler, özel teknoloji şirketleri, çok sayıda bilgisayarlı veri merkezleri vb. Olabilir.

Menü