Isıtma

Yoğuşmalı Kombi Nedir?


Özetle, yoğuşmalı kombi, yoğuşmasız kombilerden daha verimlidir.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı bir kombinin amacı, yoğuşmasız bir kombide kaybedilecek olan atık gazlardan daha fazla ısı üretmektir. Bu atık gazlar, kazan çalışırken atmosfere atılır, böylece taşıdıkları ısı normal olarak kaybolur. Bununla birlikte, bir yoğuşmalı kombi, bu ısıyı yakalayan ve yeniden kullanan 2 dahili ısı değiştiriciye sahiptir, böylece% 90’ın üzerinde yüksek verime ulaşabilirler.


Türkiye’de şu anda üretilen ve ithal edilen kombiler yasa gereği yoğuşmalı olmalıdır. Yoğuşmalı kombiler aynı zamanda yüksek verimli kombiler olarak da bilinir ve % 90’dan fazla verimlilik elde eder.
Bu, ısıtma faturanıza harcadığınız her 100 TL için% 10’dan daha azının kaybedileceği ve 90 TL ‘nin evinizi ısıtmaya gideceği anlamına gelir!
Eğer şu anda kullandığınız kombi 10 yaşından büyükse % 60 gibi düşük bir verimlilikte çalışıyor olabilir, yani 100 TL’nin 40 lirasını çöpe atıyorsunuz denilebilir.

isitma suyu calisma prensibi
Yoğuşmalı Kombi Nedir? 2

Yoğuşmalı kazanlarda, yakılan baca gazlarından gelen ısı geri kazanılır ve geri dönüştürülür, böylece evinizi daha az para ödeyerek ısıtmanıza yardımcı olur.
Yoğuşmalı olmayan bir kombide, genellikle 300 dereceyi aşan baca gazları açığa çıkar. Yoğuşmalı bir kombi, bu ısıyı sadece 50 dereceye veya daha düşük bir sıcaklığa indirmek için daha büyük veya ikincil bir ısı değiştirici kullanır. Isı daha sonra suyu ısıtmak için kullanılır, böylece gaz talebini azaltır ve böylece enerji faturanızı azaltır.

Yoğuşmalı Kombi nasıl çalışır ?


Normal kombi sistemlerine benzer şekilde, bir yoğuşmalı kombi, suyu ısıtmak için gazı yakar ve karbonmonoksit üretir. Geleneksel ısıtma sisteminin aksine, yoğuşmalı kazanlar, aksi takdirde bacadan kaybedilecek olan grip gazlarındaki ısıyı geri dönüştüren çok daha büyük bir ısı değiştiriciye sahiptir.


Yoğuşmalı kombilerin avantajları


Yoğuşmalı kombilerin başlıca faydaları, evinizi daha verimli hale getirmekten enerji faturalarınızı azaltmaya yardımcı olmaktan, Doğaya çok daha az zarar vermek gibi uzun bir avantaj listesi vardır:

  • Çevre dostu

Yoğuşmalı kazanlar, diğer kazanlardan çok daha düşük CO2 emisyonlarına sahiptir ve bu nedenle çok daha çevre dostudur. Her yıl bir yoğuşmalı kombi, atmosfere kaçacak olan 1,7 ton karbonmonoksitin üstesinden gelebilir.

  • Verimli enerji

Yoğuşmalı kazanlar, yoğuşmasız kazanlardan yaklaşık% 15-30 daha fazla enerji verimlidir ve daha önce belirttiğimiz gibi% 90’ın üzerinde verime ulaşabilir. Verimlilik derecelendirmelerinde başınızı bulmanıza yardımcı olmak için, bunları düşünmenin en iyi yolu,% 100’ünün enerji faturalarınıza harcanan her 1 lirayı temsil etmesidir, bunun altındaki her yüzde bir TL kayıp demektir.

  • Daha düşük yakıt faturaları

Daha yüksek verimlilik, daha düşük enerji faturaları anlamına gelir. Bunun nedeni, evi ısıtmak için gereken aynı miktarda enerjiyi çıkarmak için çok daha az yakıt yakmaları gerektiğidir. Bu sayede yakında yatırımınızdan geri dönüş yapabilirsiniz.

  • Boyut

Yoğuşmalı kazanlar genellikle kompakt birimlerdir, yani çok fazla yer kaplamazlar ve Kombi durumunda mutfak dolabına bile sığabilir, böylece bakmanıza bile gerek kalmaz.

Bir kombinin yoğuşmalı olduğunu nasıl anlarım ?

Tüketiciler için bunu anlamanın en basit yolu şudur, kombinin alt tarafına bakın kombiden çıkan bir boru/hortum olmalı bu çıkış drenaj sağlayan yoğuşma borusudur. Kombinizde yoğuşan suyu direnaj hattına atmak için kullanılır. Yoğuşmasız kombilerin altında toplam 5 çıkış, yoğuşmalı kombilerin altında toplam 6 çıkış vardır.
Yoğuşmalı kazanlar yüksek verimlilik sağlar, bu nedenle cihaz üzerinde bir ErP A etiketi varsa yoğuşmalı olduğunu bilirsiniz.

Tüketiciler için önemli ipucu

1- Alacağınız yeni yoğuşmalı kombi mevcut sisteminize takılacaksa, yani kombinizi değiştiriyorsanız veya farklı bir sistemden kombili sisteme geçiyorsanız örneğin merkezi ısıtma sisteminden, mevcut boru tesisatınızın ve radyatörlerinizin temizliğini göz önünde bulundurun, çünkü bu yeni kombinize zarar verebilir. Sistem temizliği ve kombi değişimi hakkında daha fazla bilgi için Teknik bilgiler bölümümüzü inceleyin.

2 – Yoğuşmalı kombinizden çıkan direnaj hortumu doğrudan kanalizasyon hattına bağlanmalıdır. Bu su zehirlidir asla temas edilmemelidir.

Yoğuşmalı kombi satış sayfalarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kombi ve su ısıtıcılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir