Yoğuşmalı Kombi nedir ?

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

 Yoğuşmalı Kombi Çalışma Prensibi

Yoğuşmalı kombiler, atık ısıyı büyük bir ısı eşanjöründen (veya bazen ikincil bir eşanjörden) geçirerek geri kazanmayı ve atık gazı iyice soğutarak bacadan tahliye etmeyi sağlayan yüksek verimli sistemlerdir. Bu kazanlara “yoğuşma” denir, çünkü zaman zaman baca gazları o kadar soğuk olur ki, buharı yoğunlaştırıp suya çevirir. Buharın kendisi daha da fazla enerji elde etmek için kullanılır, yoğuşmalı kombiler, genellikle bacadan salınan ve atıklara giden egzoz gazlarından yararlanır ve bu gizli ısıyı kullanmak için buhar, sıvı yoğuşmaya dönüşür. Bu işlem sayesinde, yoğuşmalı kazanlar, standart bir verimlilik kazanına kıyasla kullandıkları yakıttan daha fazla ısı elde ederler. Ayrıca, sistem baca gazlarından daha az ısı kaybeder.

Yoğuşmalı kombi eşanjör sitemi

Yoğuşmalı kombiler, aynı zamanda kondenser olarak da görev yapan özel bir ısı eşanjörü içerir. Egzoz gazlarından daha fazla ısı yakaladıkları için daha yüksek verimlilik seviyeleri elde edebilirler,  kazanın brülöründen kullanılabilir ısıya mümkün olduğunca fazla ısı aktarmalarını sağlamak için daha büyük bir ısı değişim yüzeyine sahiptirler, böylece daha az ısının kaybolmasına izin verirler.

Sıcak su musluğunuzdan gelmeden önce, soğuk şebeke suyu yüksek verimli bir ısı eşanjöründen geçer. Isı eşanjörü, ısının büyük çoğunluğunu yanmış gazdan (yaklaşık% 90) soğuk suya aktarır ve ardından musluklara gerektiği gibi dağıtır.

Bu nedenle yoğuşmalı kombiler şu anda piyasadaki en verimli sistemler olup, normal verimliliklere göre % 10-12 civarında tipik bir verimlilik artışı sağlar. Bu çalışma modu, özellikle daha fazla yanma teknolojisinin kullanılması sayesinde nitrojen oksit ve karbon monoksit emisyonlarını azaltır ve bu da onları daha çevre dostu bir seçenek haline getirir.

 

Yoğuşmalı kombide yoğuşan su ne olur ?

 

Bir yoğuşmalı kombinin ayrıca, kazan devrede iken yoğunlaşmış buharları boşaltmak için ilave bir borusu vardır. Bu boru kombilerin alt tarafından çıkar ve muhakkak atık su gider sistemine bağlanması gerekir, hatta bu bir zorunluluktur çünkü buradan tahliye edilen su zehirlidir.

 

Kombiler Nasıl Çalışır?

 

Farklı kombi varyasyonları vardır, ancak hepsi aynı şekilde çalışır. Sıcaklık ayarlanan seviyenin altına düştüğünde, Kombinin içindeki sıcaklık sensörleri veya varsa oda termostatı kombinin devreye girmesi için sinyal verir ve ardından ısı merkezi ısıtma sistemine aktarılır. İstenilen sıcaklığa ulaşıldığında, termostat kombiyi kapatmak için tekrar tepki verir.

 

Kombi içindeki kontrol valfleri, su akışını kalorifer tesisatına yönlendirerek veya sıcak su musluğuna yönlendirerek farklı yönlerde ilerler, asla aynı anda değil. Yani hiç bir kombi hem sıcak suyu hemde kalorifer ısıtma suyunu aynı anda gönderemez.

 

 

Yoğuşmalı Kombinin Artıları ve faydaları nelerdir ?

 

  •   Yoğuşmalı bir kombi, küresel ısınmaya neden olan karbondioksit emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.
  •     Yoğuşmalı kombiler daha az gaz harcayarak enerji verimliliğini arttırır, böylece yakıt faturalarını düşürür.
  •     Yoğuşmalı kombiler de yerden tasarruf sağlar. Extra Sıcak su boylerine ihtiyaç duymazlar.
  •     Yoğuşmalı kombi sistemi yüksek verimlidir, talep üzerine anında sıcak su sağlar ve kalorifer ısıtma sistemini ısıtır.
  •     Kombi sistemi, kompakt ve zarif görünümlü bir tasarıma sahip olup, daha küçük evler ve daireler için mükemmel bir yer tasarrufu sağlar.
  •     Güvenilirdir ve sadece talep üzerine sıcak su üretir.
  •     Yoğuşmalı kombiler sıcak su depolamak zorunda olmadıklarından, herhangi bir ısı kaybı olmayacak ve bu da gaz faturalarında tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.
Yoğuşmalı kombi iç kısmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir