Termostatik Radyatör Vanası nedir ?

Termostatik radyatör vanaları (TRV) nedir?

Termostatik radyatör vanaları genel olarak TRV olarak adlandırılır ve farklı odaların hava sıcaklığını kontrol etmek için kullanılır. Genelde radyatörlerin üst tarafına yani girişine takılır.

TRV’ler, ev sahiplerinin evlerini daha verimli bir şekilde ısıtmasını sağlayan çok sayıda ısıtma kontrolünden yalnızca bir tanesidir. Doğru bir şekilde kurulurlarsa, yalnızca ısı sağlayan tek bir merkezi kombi’ye rağmen, evin genelinde farklı ısıtma bölgelerine sahip olmanızı sağlar.

Termostatik radyatör vanası nasıl çalışır ?

TRV, sıcak su akışını ortam sıcaklığına göre değiştirerek, radyatöre giren çıkan suyu ayarlayan ve kendi kendini düzenleyen bir vanadır. Vana kafası ve vana gövdesi iki parçadan oluşur, başı gövdeye oturtulur. Oda sıcaklığı değiştiğinde, vana kafasındaki bir kapsül daralır veya genişler, bu da vana gövdesindeki bir pimi hareket ettirir açar veya kapatır.

Oda fazla ısınırsa, kapsülün genişlemesi pimin vanayı kapatmasına ve sıcak suyun radyatöre geçişini yavaşlatmasına neden olur. Aynı şekilde, eğer oda sıcaklığı düşerse, kapağın valf başlığındaki büzülmesi pimi dışarı çekerek sıcak suyun radyatöre bir kez daha girmesine izin verir.

TRV kapsüllerinde iki malzeme kullanılır., balmumu veya sıvı. Genel olarak, sıvı modellerin genellikle daha iyi olduğu düşünülmekte ve fiyatları bunu yansıtmaktadır. Avantajlarından biri, sıcaklık değişimlerine karşı duyarlılıklarıdır.  Balmumu, genleşmesi veya daralması nispeten yavaş olmasına rağmen, sıvı kapsül, radyatöre su akışını çok daha hızlı bir şekilde değiştirmektedir.

Termostatik radyatör vanaları hangi peteklere takılır ?

Banyo dahil istediğiniz her odaya taktırabilirsiniz fakat evinizin bir odasında oda termostatı varsa, o odaya termostatik vana takmanızı önermiyoruz. Oda termostatı doğrudan kombiye bağlıdır, çalıştırır veya kapatır, bu nedenle o odada bir TRV bulunduğunda kontrol için savaşırlar TRV kazanırsa, evinizdeki ısıtma kesilecektir!

Termostatik radyatör vanasının faydası var mı ?

Çok sayıda farklı odaya sahip olan evlerde veya iş yerlerinde, özellikle kullanılmayan ve bu nedenle ilk olarak ısıtılmaya değmeyen odalar varsa, TRV’ler kesinlikle dikkate almaya değerdir.

Özellikle akıllı bir ısıtma sisteminin bir parçası olduğunda, iyi bir enerji tasarrufu sağlayabilirler .

Termostatik radyatör vanasına bakım yapılır mı ?

Evet bu vanalarında bakımları vardır ve bakımlarını yapmak çok önemlidir,  birçok tüketicinin hiç çalışmayan yada tam olarak doğru çalışmayan vanaları var ve bunun farkında değiller.

TRV’nin nasıl çalıştığını kontrol eden sıvıya veya balmumu kapsüllerine toz veya pislik girme ihtimali vardır, vana kafasının deliklerinin toz ve diğer nesnelerle tıkanmamasını sağlamak önemlidir. Ayrıca valf gövdesindeki pimin serbestçe hareket ettiğini (bazen sıkışıp kalabilirler) yılda bir kez kontrol etmek gerekir.

Bunu yapmak için, valf başlığını gövdeden çıkarın. Burda gördüğünüz pim radyatöre su akışını kontrol eden yukarı ve aşağı hareket eden mekanizmadır.  Pim bastığınızda hareket etmiyorsa, tüm vana tertibatını değiştirmeniz gerekebilir.

Termostatik Radyatör Vanası nedir ?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir