Fittings Ek Parçalar

Fittings Ek Parçalar veya tesisat ek parçaları bir tesisatı tamamlamak için kullanılan en önemli parçaların başında gelir. Tesisatın türüne göre ve ihtiyaca göre çok fazla seçenek vardır. Tesisat borularını birleştirmeye, bu  borulardan hat almaya, çap düşürüp,  çap büyütmeye, hattı körlemeye, hattın yön değiştirmesi ve bunlar gibi pek çok görevi yerine getirirler.
Bu parçalardan bazıları dirsek, tee, inegal tee, redüksiyon, istavroz, kruva, çatal, manşon isimleri ile bilinir.

Başlıca Fittings Çeşitleri şunlardır ;

  • Dişli siyah döküm ek parçaları
  • Dişli galvaniz döküm ek parçaları
  • Pvc atık su ek parçaları
  • PPRC plastik ek parçalar
  • Pirinç sarı ek parçalar
  • Flanşlar
  • Patent kaynaklı ek parçalar
  • Hdpe ek parçalar

Kullanım alanları ve bağlantı özellikleri genel olarak şöyledir ;

Dişli döküm fittingsler

Dişli siyah ek parçalar diğer adıyla fittings genel olarak doğalgaz tesisatları ve kalorifer tesisatlarında kullanılır, içme suyu tesisatlarında kullanılmamalıdır. Demir madeninin kalıplara dökülmesiyle imal edilirler. Tüm parçalarında diş yani klavuz vardır. Ölçü birimi olarak İnç ve Dn kullanılır. Ustalar bu ölçüler yerine “parmak” tabirinide kullanırlar. örneğin; 1/2″ veya Dn15 yerine yarım parmak denilmektedir. Siyah dişli fittingsler iç dişli ve dış dişli veya bir tarafı iç bir tarafı dış dişli parçalardır. İç dişli parçaya örnek manşon, dış dişli parçaya örnek nipel, bir tarafı iç bir tarafı dış dişli parçaya örnek ise kuyruklu dirsek verilebilir.

Galvaniz döküm fittingsler

Galvaniz ek parçaların yerini son zamanlarda her ne kadar pprc ürünler alsada  genel olarak içme suyu tesisatları ve yangın tesisatlarında kullanılır. Diğer tüm özellikler siyah dişli fittingsler ile aynıdır.

Pvc Atık su Ek parçalar

Atık su hatlarını, direnaj hatlarını tamamlamak için pp (Polipropilen) hammadeden üretilen parçalardır. Bazı üreticiler sadece pp hammadenin yanında geri dönüşüm malzemesi veya kalsit gibi katkı maddeleride kullanmaktadır. Açık ve kapalı dirsek, çatal, kayar manşon, Es pvc ek parçaların bazılarıdır. Bu parçalar muflu olarak üretilir ve sızdırmazlığı sağlayan contalar kullanılarak monte edilir.

PPRC veya PPR (plastik) ek parçalar

Hali hazırda ülkemizde en fazla kullanılan tesisat elamanlarıdır. Yangın hatları haricinde neredeyse bütün tesisat türlerinde kullanılmaktadır. Füzyon makinası kullanılarak 2 parçanın ısıtılıp eritilmesiyle yapıştırılırlar. Her ne kadar ham maddeyi dışardan ithal etsekte Ülkemizde bu ürünleri üreten çok ciddi firmalar vardır, dünya geneline ihraacat yapmaktadırlar.

Pirinç veya sarı ek parçalar

Pirinç fittings ‘ler üretildikleri ham madde olan pirinç’ten isimlerini alırlar. Renklerinden dolayı sarı ek parçalarda denmektedir. Atık su tesisatları haricinde bütün tesisat türlerinde kullanılabilirler.

Flanşlar

Flanşlar bir tarafları vida ve somun yardımıyla tesisata bağlanan parçalardır. Diğer tarafları genelde kaynak yapılarak monte edilir, çok fazla kullanılmasada dişli olan flanş çeşitleride vardır. Tesisatta oluşacak basınca göre ürün seçilmelidir. Borulu flanş, boyunlu flanş, düz flanş , kör flanş bu ürünlerden bazılarıdır.

Kaynaklı patent ek parçalar

Kaynaklı fittings, patent ek parçalar  herhangi bir metal kaynak yöntemi kullanılarak birleştirilen tesisat elamanlarıdır. Elektrik kaynağı, oksijen kaynağı, argon kaynağı bu yöntemlere örnek olarak verilebilir. Doğalgaz tesisatları, kalorifer tesisatları, yangın tesisatları gibi bir çok tesisatta kullanılabilirler. Paslanmaz kaynaklı malzemeler dışında kalan ürünler içme suyu tesisatlarında kullanılmaz. İnç ve DN ölçüleri kullanılır.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.