Sızdırmazlık ürünleri

Sızdırmazlık ürünleri genel olarak şunlardır, ana başlık olarak ele alırsak; Keten, macunu, teflon bant, conta, sızdırmazlık kimyasalları, tesisat ilaçları. Bu ürün çeşitleride kendi aralarında kullanım yerine göre çok farklılık gösterebilir.

Conta

Conta nedir?

Conta, iki yüzey arasındaki kesişmeyi örten elastomerik bir bileşendir. Genellikle kauçuk, mantar, kağıt, metal, slikon ve ptfe gibi çeşitli malzemelerden üretilirler. Bu esnek eleman işlevselliği nedeniyle geniş bir amaç için kullanılabilir. Bunlar arasında titreşim önleme, paketleme, hijyen, gürültü ve ses azaltma, en önemlisi ve en yaygın kullanım alanı ise tesisatlarda sızdırmazlık sağlamaları için kullanılmalarıdır.

Contaları imal edildikleri ham maddeye göre ayıracak olursak başlıca çeşitleri şunlardır ;

 • Çelik conta
 • Klingrik conta
 • Lastik conta
 • Mantar conta
 • Kauçuk Conta
 • Slikon conta
 • PTFE conta
 • Keçe conta
 • Kağıt conta
 • Grafitli conta

Conta Seçimi

Contanın doğru seçimi aşağıdaki faktörlere bağlıdır.

 • Conta malzemesinin sıvı ile uyumluluğu.
 • Sistemin basınç ve sıcaklık/soğukluk dayanma yeteneği.
 • Contanın kullanım ömrü

Conta seçimi yapmadan önce belirli uygulamaların gereksinimlerini anlamak önemlidir. Contalar, ilgili tüm operasyonel güçlere karşı kabul edilebilir bir süre boyunca bir sızdırmazlık elemanı bulundurmalıdır. Bunu başarmak için herhangi bir contanın sahip olması gereken sekiz önemli özellik vardır.

 1. Sızdırmazlık – Conta, mutlak suretle sızdırmazlık sağlamalıdır.
 2. Sıkıştırılabilirlik – Conta, flanş aralarında sıkışıp yüzeylerindeki kusurları örtmelidir.
 3. Gerilme gevşemesi (sünme direnci) – Conta, yüke ve sıcaklığa maruz kaldığında önemli akış (sünme) göstermemelidir. Bu akış, cıvataların gevşemesine, conta yüzey gerilimini azaltmasına ve sızıntıya neden olacaktır.
 4. Esneklik – Normalde stabil olmasına rağmen, flanşlar aslında çevrim sıcaklığı ve basıncının etkisi altında birbirine göre biraz hareket eder. Conta, bu tür hareketleri telafi edebilmelidir.
 5. Kimyasal direnç – Conta, kullanılan işlem ortamından gelen kimyasal saldırılara dayanmalıdır. Benzer şekilde, conta malzemesinin kendisi işlem ortamını kirletmemelidir.
 6. Sıcaklık dayanımı – Conta, proses içindeki maksimum ve minimum sıcaklıkların ve harici atmosferik sıcaklıkların etkilerine dayanabilmelidir.
 7. Yapışmaz – Conta kullanımdan sonra kolayca çıkarılabilir olmalıdır.
 8. Korozyon önleyici – Conta, flanş yüzeylerinde korozyona neden olmamalıdır.

Keten

Keten yada kendir yıllardır yeri doldurulamayan tesisat sızdırmazlık elamanıdır. Keten bitkisinden elde edilir. Lifler boru dişlerinin ve dişli fittingslerin diş aralarına sarılmasıyla kullanılır.

PTFE Teflon bant

Genel anlamda tesisat sektöründe 2 çeşit teflon bant kullanılır bunlar, gaz teflonu ve su teflonu diye adlandırılır. Piyasada çeşitli kalınlıkta ve uzunlukta bulunabilirler. Dişli tüm tesisatlarda kullanılabilirler.

Tesisat ilaçları

Bu ürünler her ne kadar 50 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bulunabilir olsalarda son 10 yılda kullanımları yaygınlaşmıştır. Keten ve teflon bant yerine kullanılabilirler. Kullanılacak tesisata göre uygun özellikte ürün seçilmelidir. Sıcaklık, basınç, akışkan türü, söküm mukavemeti göz önünde bulunmalıdır. Türk malı olarak son yıllarda piyasaya giren Force markalı ürün şu anda pazarın çoğuna hakim durumda Bu ürünlere yabancı bir kaç örnek marka verecek olursak Tecnade, Loxeal.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.