Oda termostatı nedir?

Oda termostatı, evinizde arzu edilen bir sıcaklığı düzenlemek ve korumak için kullanılır. Sıcaklık gün boyunca değiştiği için ısıtma sisteminizi açıp kapatarak çalışır. Örneğin, sıcaklık belirli bir seviyenin altına düşerse, kazanınız için radyatörleri ve sırayla evinizdeki odaları ısıtacak anahtarı tetiklemek için oda termostatında bir sensör yapılabilir. Oda belirli bir sıcaklığın üzerine çıkarsa, termostat merkezi ısıtma sisteminizi kapatır, böylece eviniz bir kez daha istenen sıcaklığa soğur.

Oda termostatı ne işe yarar?

Bir oda termostatının kullanışlı olmasının temel nedeni, merkezi ısıtma faturalarınızı azaltabilmesidir. Bunun nedeni, bir termostat kullanmak, ısıtmanızın yalnızca gerektiğinde kullanımda olacağı ve gerektiğinden daha fazla gaz veya yağ kullanmayacağınız anlamına gelir. Ayrıca evinizin konfor için asla çok sıcak veya çok soğuk olmamasını da sağlayabilir.

Oda termostatım için en iyi yer neresi?

Termostatınızın yerleştirilmesi, evinizdeki sıcaklığı ne kadar etkili bir şekilde düzenleyeceği için çok önemlidir. Örneğin, bir radyatörün çok yakınında veya doğrudan güneş ışığında konumlandırılmışsa, evinizin gerçekte olduğundan daha sıcak olduğunu düşünmeye kandırılır.

Oda termostatınızı yerden yaklaşık 1,5 m, radyatörlü bir odaya yerleştirmek en iyisidir – ideal olarak, sık kullandığınız, ancak diğer ısıtma sistemlerinin veya pişirme cihazlarının kullanıldığı bir yerde değil.

Programlanabilir oda termostatı nedir?

Programlanabilir bir termostat, standart oda termostatından biraz daha gelişmiştir ve günün farklı saatlerinde farklı sıcaklıkları programlamanızı sağlar. Örneğin, işte olduğunuz gün boyunca, evde olduğunuzda, akşamları ile karşılaştırıldığında çok düşük bir sıcaklıkta evi isteyebilirsiniz.

Hangi markaların oda termostlarını satıyoruz

  • Buderus
  • Demirdöküm
  • Eca
  • Ariston
  • Baymak
× Merhaba