21.Yüzyılda Türkiye ve dogalgaz.htr

21.yuzyilda-turkiye-ve-dogalgaz.htr

Türkiye ve dogalgaz ile alakalı kaynak verilen sayfamız

Nitekim bilinen rezervlerin büyük bir bölümü başta Rusya Federasyonu olmak üzere bazı Ortadoğu ülkelerinde yoğunlaşmaktadır.

Doğal gaz üzerinde küresel ve bölgesel güçler arasında büyük bir jeoekonomik mücadele cereyan etmekte olup, bu süreçte önemli doğal gaz yataklarının ve üretim alanlarının belirli bölgelerde yoğunlaşması enerji güzergâhları üzerinde bulunan ülkelerin stratejik önemini
artırmıştır.

Son yıllarda özellikle yeterli enerji kaynağından yoksun AB, Japonya ile aralarında Çin ve Türkiye’nin de bulunduğu ekonomileri hızla büyüyen ülkeler, doğal gazda çok fazla dışarıya bağımlı hale gelmişlerdir.

Dünya nüfusunun artması ve teknolojinin gelişmesinin getirdiği hız her yeni güne insanoğlunun artan enerji ihtiyacıyla uyanmasına sebep olmaktadır. Bu ihtiyacın artışını karşılayan en önemli enerji kaynağı ise petrol ve doğal gazdır. Fosil yakıtlardan doğal gaz, son çeyrek asırlık süre zarfında enerji piyasasındaki payını hızla artırarak, büyük bir ekonomik zenginlik kaynağı ve küresel çapta jeoekonomik ve jeopolitik bir değer haline gelmiştir (Negut ve Neacşu, 2009). Dünyada doğal gaz rezervleri oldukça dengesiz bir dağılım göstermektedir.

21.yuzyilda-turkiye-ve-dogalgaz.htr

21.yuzyilda-turkiye-ve-dogalgaz.htr

 

Doğalgaz aboneliği

0 0 oylar
Makale Derecesi
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
0
Düşüncelerin önemli, lütfen yorum yapx

Menü