Ülkelerin DoğalGaz Tüketim Miktarı

Türkiyenin yıllara göre doğalgaz tüketimi

Ülkelerin Doğalgaz tüketim miktarı

Öncelikle Ülkemizin doğal gaz tüketimine ve üretimine bakalım.

Türkiye , 2017 yılı itibariyle yılda 1.892.812 milyon fit küp (MMcf) doğal gaz tüketmektedir .

Türkiye , 132.290.211 MMcf ile dünyanın toplam tüketiminin yaklaşık % 1.4’ünü oluşturan doğal gaz tüketiminde dünyada 16. sırada yer almaktadır.

Türkiye , her yıl kişi başına 23.334 fit küp doğal gaz tüketiyor (2017 yılında 81.116.450 kişilik nüfusa göre) veya kişi başına günde 64 fit küp doğal gaz tüketiyor .

Türkiye bir yılda toplam rezervlerinin 14,4 katını tüketiyor . Bu tüketimini yılda 1.946.596 MMcf doğalgaz ithal ederek karşılamaktadır (2017 yılında).

Türkiye’de Gaz Üretimi

Türkiye, yılda 13.455.02 milyon fit küp (MMcf) doğal gaz üretiyor (2015 itibariyle) dünyada 74. sırada.

Türkiyenin yıllara göre doğalgaz üretimi
Türkiye ‘nin yıllara göre doğalgaz üretimi

Gaz İthalatı

Türkiye , doğal gaz tüketiminin %99’unu ithal etmektedir (2015 yılında 1.688.163 MMcf).

Türkiye’nin Yıllara Gaz Tüketimi

Türkiyenin yıllara göre doğalgaz tüketimi

Sıra NoÜlkeYıllık Gaz TüketimiDünya PayıKişi Başı Tüketim
1Amerika Birleşik Devletleri27.243.858.000%21.784.90
2Rusya15.538.246.850%12.4107.17
3Çin6.738.151.620%5,44.79
4İran6.567.636.495%5,283.67
5Japonya4.364.157.070%3,534.10
6Kanada4.053.420.385%3,2112.51
7Suudi Arabistan3.614.137.100%2,9113,95
8Almanya2.872.839.935%2,335.13
9Meksika2.756.000.000%2.222.62
10Birleşik Arap
Emirlikleri
2.621.818.538%2.1283.05
11Birleşik Krallık2.543.774.765%2,038.62
12İtalya2.384.574.745%1,939.36
13Tayland1.876.886.305%1,527.31
14Hindistan1,753,142,545%1,41.34
15Özbekistan1.700.417.250%1,454.98
16Türkiye1.697.309.530%1,421.61
17Mısır1.692.930.470%1,418.31
18Arjantin1.659.451.850%1,338.52
19Güney Kore1.565.231.430%1,230.80
20Endonezya1.501.240.650%1,25.81
21Pakistan1.436.261.050%1,17.20
22Katar1.418.356.345%1,1552.81
23Hollanda1.408.574.090%1,183.16
24Türkmenistan1.407.726.530%1,1252.95
25Avustralya1.406.949.600%1,158.79
26Cezayir1.399.215.615%1,135.22
27Brezilya1.391.057.850%1,16.80
28Fransa1.342.958.820%1,120.84
29Ukrayna1.171.928.275%0.926.09
30Malezya1.119.838.650%0.936.99
31İspanya995.988.653%0.821.34
32Bangladeş948.609.067%0.86.07
33Venezuela935.953.445%0.731.11
34Trinidad ve Tobago841.803.906%0.7614.31
35Umman774.104.800%0,6181.40
36Kuveyt738.401.335%0,6192.51
37Tayvan696,623,690%0,629.57
38Nijerya664.628.300%0,53.67
39Polonya642.803,630%0,516.90
40Belarus612.008.950%0,564.84
41Belçika605.157.840%0,553.61
42Bahreyn547.382.500%0.4399.01
43Kazakistan480.637.150%0.427.35
44Singapur428.017.800%0.376.54
45Kolombiya406.475.650%0.38.55
46Romanya387.405.550%0.319.44
47Azerbaycan384.227.200%0.339.93
48Macaristan332.949.820%0.334.05
49Vietnam320.660.200%0.33.46
50İsrail305.827.900%0.238.33
51Avusturya295.621.865%0.234.06
52Çek Cumhuriyeti277.858.420%0.226.21
53Peru275,103,850%0.29.03
54Norveç184.697.450%0,135.52
55Yeni Zelanda178.693.900%0,138.72
56Güney Afrika173.043.500%0,13.12
57Portekiz168.311.290%0,116.23
58Slovakya163.826.285%0,130.14
59Tunus160.506.675%0,114.36
60Libya158.564.350%0,124.70
61Şili155,103,480%0,18.63
62İrlanda153.761.510%0,133.05
63Suriye151.854.500%0,18.44
64Myanmar126,780,850%0,12.41
65İsviçre123.920.335%0,114.94
66Brunei122.896.200%0,1296.20
67Hong Kong114.526.545%0,115.94
68Danimarka112.866.740%0,119.84
69Bulgaristan111.290.897%0,115.46
70Yunanistan110.818.470%0,110.40
71Ürdün102.307.555%0,111.04
72Moldova96.409.950%0,123.68
73Finlandiya96.268.690%0,117.56
74Bolivya95.350.500%0,18.77
75Filipinler91.819.000%0,10.90
76Litvanya88.251.435%0,130.10
77Gürcistan84.755.934%0,121.06
78Sırbistan76.986.700%0,18.67
79Fildişi Sahili72.854.845%0,13.14
80Hırvatistan72.537.010%0,117.14
81Ermenistan72.395.750%0,124.75
82Mozambik66.921.925%0,12.47
83Porto Riko55.373.429%0.016.38
84Kongo52.972.500%0.010.91
85Letonya46,792,375%0.023.42
86Gana44.989.609%0.01,62
87Küba44.143.750%0.03.90
88Fas42.978.355%0.01.24
89Ekvator Ginesi42,024,850%0.035.96
90Dominik
Cumhuriyeti
39.129.020%0.03.81
91Tanzanya38.846.500%0.00.75
92Irak35.385.630%0.00.99
93İsveç34.043.660%0.03.49
94Lüksemburg31.112.515%0.054.90
95Slovenya28.817.040%0.013.91
96Yemen28.605.150%0.01.08
97Angola27.298.495%0.00.98
98Kamerun24.014.200%0.01.03
99Ekvador17.551.555%0.01.08
100Estonya16.633.365%0.012.65
101Gabon13.349.070%0.06.85
102Bosna Hersek7.063.000%0.012.06
103Kırgızistan6.356.700%0.011.07
104Afganistan5,163,009%0.000.15
105Papua Yeni Gine3.531.500%0.000.44
106Senegal2.189.530%0.000.15
107Kuzey Makedonya2.118.900%0.001.02
108Uruguay1.988.640%0.000.58
109Arnavutluk1.236.025%0.000.43
110Tacikistan706.300%0,0010.08
111Barbados626.435%0.00002.20
112DR Kongo353.150%0.00000.00
113Makao68,193%0.00010.11

Değerlendirmek İster misiniz?

0 / 5 Puan 4.5 Toplam Oy 2

Sizin Puanınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.