Gaz Basınç Regülatörü

Gaz Basınç Regülatörleri, Doğal gaz regülatörü, doğal gazın konutlara veya bir işletmeye düzenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak için kullanılan basınç düşürme ve basınç düzenleme elemanlarıdır.

Basınç Düşürme

Regülatörler Gaz bulunduğunuz yere ulaştığında, gazdaki basınç cihazlarınızın kullanabileceği seviyeye düşürülmelidir. Bu basınç düşürme görevini regülatörlerler yerine getirir.

Çoğu doğal gaz regülatörü doğrudan veya kendi kendine çalışan basınç düşürücü vanalardır.

Bu valfler, basıncı azaltan ve çalışması için başka bir enerji türü gerektirmeyen dahili bir yaylı valf mekanizması içerdikleri için bu şekilde adlandırılmıştır.

Ayarlanabilir bir yay ile desteklenen bir valf, doğrudan çalışan basınç düşürücü regülatörlerdeki basıncı ayarlar.

Yaylı valf, gaz hattındaki karşıt basınca karşı basınç uygulayarak valfin, akış aşağı ev tarafını basınç seviyesi gereksinimine göre basınçlandırmaya yetecek kadar açılmasını sağlar.

Basınç Düzenleme

Regülatör ‘in ikinci temel işi, eve giren gaz basıncını normal seviyeye getirmektir.
Gazı ileten yapının dışındaki borular genellikle gazı gerektiğinden daha yüksek bir basınçta taşır. Bu basınç yükselip düşebilir.
Doğal gaz regülatörü olmadan, çeşitli cihazlara giden borulardaki gaz basıncı önemli ölçüde değişebilir veya azalabilir.

Basınç Regülatörü, regülatörün aşağı akışındaki gaz basıncını tespit ederek ve sürekli gaz akışı sağlamak için gerektiğinde yay valfini değiştirerek gaz basıncını normal bir seviyeye getirir.

Bu, akış aşağı çıkış tarafından gazla doldurulmuş bir diyafram bölmesi ile regülatörün yay valfi arasındaki mekanik bağlantı yoluyla yapılır.

Gaz basıncı akış aşağı tarafta düştükçe, diyafram, giriş tarafından daha fazla gaz akışını sağlamak için yaylı valf ile etkileşime girer ve bu da basıncı normalleştirir.

Regülatör Çeşitleri

  • Çift kadameli basınç regülatörü
  • Tek kadameli basınç regülatörü
  • Direk etkili basınç regülatörü
Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.