Doğalgaz Tesisatı ve Kullanılan Malzemeler

Doğalgaz Tesisatı ve Kullanılan Malzemeler

Doğalgazı ilk kullanan millet Çin olarak bilinir. Ancak modern olarak ilk kullanım ve ilk üretim ABD tarafından gerçekleşmiştir. Dünyada kullanımı da her geçen gün yaygınlaşan doğalgaz, yüksek ısıl değeri ve diğer özellikleri ile insanlar için önemli bir seçeneğe dönüşmektedir. Dağıtılması borular yardımı ile gaz hâlinde yapılır. Yalnızca gaz olarak değil sıvı hâle getirilip de dağıtılabilir. Ancak büyük miktarlar söz konusuyken genelde sıvı hâli pek tercih edilmez. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler kullanılırken mutlaka bilgi sahibi olmalısınız. Doğalgaz çevrenin, doğanın ve dolayısıyla insan geleceğinin de önemli bir sigortasıdır. Doğalgaz kullanımına yeni geçtiyseniz doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler hakkında epey bilgi edinmelisiniz. Yetkili kişi olmadan herhangi bir şey yapmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda çok basit gibi görünen bir hata bile ölüme kadar götürebilir. 

Doğalgazın Kullanım Alanları Nerelerdir? 

Doğalgaz; sıcak su temininde, konutların ısıtma sistemlerinde ve fırınlarda çokça kullanılıyor. Hem merkezi hem de bireysel kullanım sistemleri ile ihtiyaç duyulan sıcak su ihtiyacı sağlanabilir. Bunların yanında soğutma sistemlerinde de kullanımı sağlanıyor. Sanayide ise; küçük sanayi, fırın ve atölyelerde üretim amacı ile doğalgaz kullanılır. Yine sanayide elektrik ihtiyacının büyük bir kısmı doğalgaz ile çalışan santrallerde üretiliyor.  

Endüstriyel amaçlı; enerji gücü olarak cam, metal işlemelerinde ve kurutma fırınlarında kullanılır. Bazı ürünlerin hammaddesi olarak da üretim de kullanılır. Temiz bir ısı kaynağı olduğundan dolayı bazı aletlerin mikroptan arındırılması ve yiyeceklerin işlenmesi için de doğalgazdan faydalanılır. Doğalgazdan elde edilen temel petrokimyasal olan etilen de plastiklerin ve başka birçok ürünün üretiminde kullanılıyor. 

Doğalgaz Kullanımının Avantajları Nelerdir? 

Doğalgaz, havadan hafif olması sebebi ile yükseldiğinden LPG’ ye göre daha avantajlıdır. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler yandığı zaman havayı kirletici karbon tanecikleri ve kükürt oksitleri vb. gibi atık maddeler meydana getirmiyor. Doğalgaz kullanımı ile kazan daireleri de temiz kalıyor.  

Gaz hâlinde olmasının avantajı olarak da; yakıcı ve yanıcı moleküllerin birleşme olanağı çok olduğu için daha yüksek verim ile yakma şansı vardır. Diğer yakıt türlerine bakılarak ön yakıt hazırlama masrafları yoktur. Dolayısıyla ayrıca ekonomik bir yakıt türüdür. Kullanıldığının dışında harcanmayacağı için bir kayıp yaşanmaz. Kullanmadığınız zamanlarda kapatarak büyük bir tasarruf yapabilirsiniz. Ayrıca devreye girip çıkması daha hızlı olduğundan otomatik kontrole daha uygundur. Bu yüzden de enerji tasarrufu sağlamaktadır. Doğalgaz rüzgar enerjisi, güneş enerjisi vs. gibi zamanla değişen değişkenlere bağlı olmadığı için sürekli enerji üretilebilir. 

Doğalgaz Kullanımının Dezavantajları Nelerdir? 

Doğalgazda diğer fosil yakıtlarda olduğu gibi sınırlı bir yakıttır. Belirli miktarda rezervi bulunur. Havaya belli miktarda karışması sonucunda oksijen oranı azalacağı için boğulmalara ve ölüme sebebiyet verebilir. Yanlış uygulamaların neden olduğu sızıntılar patlamalar meydana getirebilir. Rezervi bulunmayan ülkeler için doğalgaz kullanımı dışa bağımlılığı da artırmış olur. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler de yatırım maliyeti oldukça yüksektir. 

Doğalgaz Tesisatının Aşamaları Nelerdir? 

Doğalgazdan güvenli bir şekilde yararlanmak için mutlaka işinin ehli uzman kişiler ile çalışmalısınız. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler yetkili tarafından dikkatlice seçilmelidir. Döşenecek doğalgaz tesisatı mutlaka projeye uygun biçimde olmalıdır. Tesisatın tüm parçaları ve ayarlamaları eksiksiz yapılmalıdır. Parçalar TS ve TS EN standartlarına tamamen uygun olmalıdır. Kurulum aşamasında gerekli malzemeler; gaz vanası, flex hortum, PPRC boru, bağlantı kelepçeleri, hortum bağlantı rakorları, TE bağlantı rakorları, hortum kanalları ve ek parçalar, daire içi tesisat hortumları, basınç regülatörü, kombi ve ısıtma cihazları şeklinde sıralanabilir.  

Doğalgaz Tesisatı ve Kullanılan Malzemeler

Gaz Vanası

Gaz vanasının bir diğer adı gaz valfidir. Doğalgaz tesisatı esnasında gazın geçişini açıp kapatmak için kullanılır. Gelişmiş teknoloji ile de akış hâlinde olan akışın hızını ve basıncını düzenleyebilir. 

Flex Hortum

Paslanmaz, dayanıklı, esnek ve çelik malzemelerden üretilmiş sızdırmaz ürünlerdir. Flex hortumlarda doğalgaz tesisatlarında kullanılır. Dolayısıyla doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler sızdırmazlık ve dayanıklılık açısından çok önemli bir değere sahiptir. Aynı zamanda kullanım sağlığı açısından da önemlidir. 

PPRC Boru

Bu borular, tam üç farklı hammaddeden üretiliyor. Bu sebeple soğuk-sıcak su, sıvı dağıtım tesisleri ve içme suyu gibi çeşitli sistemlerde kullanılıyor. Bu boruların tercih nedenleri ise; pürüzsüz ve hafif yüzeye sahip olması, sıvı geçişinin yapıldığı alanın kayganlığı, paslanma ve kireçlemeye karşı sağlamlığı, diğer borulara bakılarak daha hijyenik olması ve montajı ile kullanımının oldukça kolay olmasıdır.  

Bağlantı Kelepçeleri

P kelepçe ya da Takviyeli kelepçe olarak da bilinir. Boruların sabitlenmesi ve tesisatın dayanıklılığı dengelemesi için kullanılır. 

Hortum Bağlantı Rekorları

Kurulan tesisatın düzenli ve doğru bir biçimde çalışması için parçaları birbirine bağlarken kullanılır. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler arasından bağlantı rekorları doğru seçilirse kullanıldığı sistemin güvenliğini de artırır. 

Te Bağlantı Rekorları

 Tesisatın güvenliğini, bütünlüğünü korumak amacı ile kullanılırlar. Boruları ve flexleri birbirine geçirirken bağlantı rekorları kullanılır. 

Hortum Kanalları ve Ek Parçalar

Sistemin kıvrımlı kısımlarında kullanılmak üzere üretilmişlerdir. Daha kullanışlı bir sistem olmasını sağlar. Hortum kanalları ve ek parçaları kullanılacağı yerlere göre farklı farklı isimlendirilir; L köşe hortum kanalı, iç köşe hortum kanalı, dış köşe hortum kanalı, duvar geçiş kapağı, körük, kanal geçiş kapakları, sayaç kapama, açılı iç – dış köşe, duvar geçiş kılıfı şeklinde isimlendirilebilir.  

Daire İçi Tesisat Hortumları

Kullanılacak olan doğalgazı kullanım alanlarına ve dairelere dağıtmak için tesisatlar da kullanılırlar. Tesisat hortumları kullanım güvenliği açısından ise Avrupa standartlarına göre üretilmelidir. 

Basınç Regülatörü: Basınç regülatörleri tesisatlar da ortaya çıkan basıncın kontrol edilmesi için kullanılır. Doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler içinde regülatörler kontrol vanalarına göre çok daha küçük ve uygun fiyatlıdırlar. Bu sebeple daire içi tesisatlarında rahatlıkla kullanılabilir. Kontrol vanaları regülatörlere göre daha pahalı ve daha büyüktürler. Aralarında ki fark ise şudur; kontrol vanaları, kompleks uygulamalar için regülatörler, daha basit uygulamalar için kullanılabilir. Bunların her birini fazla aramanıza gerek yok, dogalgaz.net sitesinde çok rahat bulabilirsiniz. 

Kombi ve Isıtma Cihazları

Kurulan sistemin kullanıma geçebilmesi için gerekli malzemelerdir. Kombi cihazları, daire içerisinde doğalgaz kullanımını sağlar. Isıtma cihazları, sıcak suyun kullanımına yöneliktir. 

Doğalgaz tesisatı projelendirme sonrası ilk önce vana ve borular için geçiş alanları planlanır. Duvarların delineceği kısımlar projeye göre delinir. Ardından daha önce ölçüleri alınmış kelepçeler ve borular sabitlenir. Sonra eğer ki doğalgaz enerji sistemi olarak kullanılacak ise doğalgazı yakmaya yarayan bazı cihazlar yerleştirilir. Son olarak da bağlantıların güvenliği test edilir. 

Doğalgaz Malzemeleri Nerelerde Satılır? 

Dogalgaz.net doğalgaz tesisatı ve kullanılan malzemeler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi. Bu tarz doğalgaz ürünlerini bulmak çok zor olabiliyor. Bulsanız bile fiyat, kalite her zaman istediğiniz gibi olmayabiliyor. Bu yüzden dogalgaz.net sitesi içerisinde doğalgaz ile ilgili ihtiyacınız olan ne varsa bulabilirsiniz. Radyatör, kombi, emniyet ventilleri vs. çokça ürün mevcut. Bunun üzerine kurulu bu siteden uygun fiyata ürünlerin en kalitelilerinden alabilirsiniz. Radyatöründen tutun emniyet ventillerine kadar kombi malzemelerinin tümü dogalgaz.net’de bulunuyor. Siz de kaliteli ve uygun fiyatlı bir alışveriş yapmak istiyorsanız tercihinizi dogalgaz.net’ten yana yapabilir; sorunsuz bir şekilde hızlı alışverişin tadını deneyimleyebilirsiniz.  

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Ana menü