Buderus Kombilerde neden Alüminyum Eşanjör Kullanılıyor ?

Buderus Kombilerde neden Alüminyum Eşanjör Kullanılıyor

Alüminyum Eşanjör

Buderus kombilerde alüminyum eşanjörlerin neden kullanıldığını ve avantajlarını anlatacağız.

Hem bireysel tüketiciler hem de enerji verimliliği ve çevre dostu olma konusunun akut olduğu işletmelerin teknik servis yöneticilerinden talep artmaktadır. Bu cihazlar tasarım özelliklerinden dolayı standart konveksiyon cihazlarına göre yakıt tüketiminde %30-35 daha ekonomiktir ve atmosfere %70 daha az zararlı madde salmaktadır.

Bugün, ısıtma ekipmanı üreticileri, fiyatı ve beyan edilen özellikleri farklı olan çok çeşitli yoğuşmalı kazanlar sunmaktadır. Her marka, tüketiciye ne kadar önemli olduğunu açıklamadan herhangi bir faydaya odaklanır. Özellikle bu nokta ısı eşanjörleri için geçerlidir.

Buderus Aliminyum Eşanjör
Buderus Aliminyum Eşanjör

 

Hangi malzeme tercih edilir ? paslanmaz çelik veya alüminyum alaşım

Siz ve müşterileriniz modern bir kazandan ne bekliyorsunuz?

 • Dayanıklılığın garantisi olarak yüksek mukavemet.
 • Enerji kaynaklarının optimum kullanımı için en yüksek ısı transferi.
 • Yüksek operasyonel güvenlik ve güvenilirlik.
 • Çevre dostu.

Gaz yakıtlı yoğuşmalı kazanların geliştirilmesindeki kilit noktalardan biri, ısı eşanjörünün imalatı için en fazla avantaja sahip olacak malzemenin seçilmesidir. Bosch Grubu’nun tasarım mühendislerine göre, bir alüminyum alaşım, yoğuşmalı kazanlarda kullanım için en uygun özelliklere sahiptir.

Kombi iç yapısı
Buderus Kombi iç görüntü

 

Daha ayrıntılı olarak ele alalım.

 • Termal iletkenlik

Alüminyum için ısı transfer katsayısı, paslanmaz çeliğin 7 katıdır. Bu, alüminyumun ısıyı daha iyi aktarması anlamına gelir. Bunu kullanarak, ısı değişim yüzeyini azaltmak ve aynı zamanda aynı gücü ısıtma devresine aktarmak mümkündür.

 • Hafif alaşım

Alüminyum, düşük yoğunluğu nedeniyle paslanmaz çeliğe göre 3 kat daha hafiftir, bu da hafif ve kompakt kazanlar tasarlamayı mümkün kılar. Bu, duvarlar ve zemin üzerindeki baskıyı azaltır ve kazan dairesinde yerleşim için daha fazla alan sağlar.

 • Alüminyumun doğal korozyon direnci

Paslanmaz çelikler yüksek oranda krom içerir. Oksitlendiğinde, yüzeyi korozyondan koruyan çok ince (130 angstrom) ve geçirimsiz bir oksit tabakası oluşur. Alüminyum ayrıca oksidatif strese tepki verir, sadece alüminyum oksit, krom oksitten daha kalın bir tabaka oluşturur.

Ancak, krom alaşımı koruyucu tabakayı oluşturmak için yeterli olmayabilir ve bu durumda paslanmaz çelik korozyona uğrayacaktır. Bunun birkaç nedeni olabilir: sıradan karbon çeliğinin paslanmazla teması (servis işi yalnızca paslanmaz çelik bir aletle yapılmalıdır), kaynaklı dikişte yapısal bir değişiklik, plastik deformasyon, vb. Yukarıdaki nedenlerden hiçbiri azaltılamaz. Alüminyumun korozyon direnci, koruyucu Al 2 O 3 filmi alaşım ilavesiyle değil, baz alaşımla oluşturulduğu için. Hasar durumunda, metali korozyondan korumaya devam ederek daha hızlı ve daha kolay iyileşir.

Aliminyum eşanjör nedir
Aliminyum Kombi eşanjörü

 

 • Döngüsel yükler altında mekanik dayanım

Metal yorgunluğu, ısıtma / soğutma sırasında genleşme / büzülme şeklinde değişen yüklerin etkisi altında kademeli bir hasar birikimidir, bu da özelliklerde bir değişikliğe, çatlak oluşumuna ve gelişmesine yol açar. Alüminyum alaşımlarının bu tekrarlanan ve değişen gerilmeleri tahrip etmeden algılama yeteneği, kazanın besleme ve dönüş hatları arasında büyük sıcaklık farklarıyla çalışmasına izin verir, bu özellikle “soğuk çalıştırmalar” için önemlidir.

 • Çevre dostu

Alüminyum alaşımlarından yapılan ısı eşanjörleri, paslanmaz çeliklerin alaşımlandığı ağır, nadir toprak metalleri (Ni, Ti, Mo, Pb) içermez. Bu nedenle, alüminyum ısı eşanjöründe oluşan yoğuşma daha az agresiftir.

 • Hidrolik direnç

Daha büyük su içeriği nedeniyle, alüminyum ısı eşanjörleri daha düşük bir hidrolik dirence sahiptir. Bu nedenle, hidrolik olarak daha kararlıdırlar ve sirkülasyon pompalarının seçimini basitleştiren sirkülasyonlu soğutma sıvısının hacmine ihtiyaç duymazlar.

Buderus alüminyum ısı eşanjörlü yoğuşmalı kazanların çalışma özellikleri

Buderus markalı ürünler , alüminyum eşanjör lü yoğuşmalı kazanların güvenilir, yüksek verimli ve bakımı son derece kolay olduğunu açıkça kanıtlamaktadır. Ve bu tür ekipmanların karmaşıklığı, öngörülemezliği ve yüksek hizmet maliyeti hakkındaki yaygın yanılgıyı çürütür.

Gb 122i logomax plus Buderus

 

Kombinin uzun süreli çalışması için birkaç basit koşulu gözlemlemek yeterlidir.

Sistemi İçme suyu standartlarına uygun ve mekanik safsızlıklardan önceden arıtılmış normal musluk suyuyla doldurun. Kimyasal su kullanmayın.

Sık sık sisteme yeniden taze su vermemek için sisteminizde kaçak olmadığından emin olun.

Bu basit kurallara uyulduğu takdirde, alüminyum eşanjör , kazan ekipmanının ömrü boyunca hizmet verecek ve size herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

Alüminyum Eşanjöre sahip Buderus Kombiler

Değerlendirmek İster misiniz?

0 / 5 Puan 0 Toplam Oy 0

Sizin Puanınız:

Buderus Kombilerde neden Alüminyum Eşanjör Kullanılıyor ?” yazısında bir düşünce

 1. Murat azarkar diyor ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu durumda alümünyum eşanjör kombide alınabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.