Doğalgaz Boruları Boyanır mı

Doğalgaz Boruları Boyanır mı?

Doğalgaz boruları boyanır mı? Uzun yıllardır çok fazla kişi tarafından kullanılan doğalgaz, metan içeren ve yüksek oranda yanıcı bir hidrokarbon gazıdır. Büyük kısmını hidrokarbon bileşiği oluşturuyor. Üretimi basınçlı yataklarda yapılır ve yer kabuğunun derinliklerindedir. Doğalgazın bu kadar değerli olmasının sebebi ise; düşük emisyon ile elde edilmiş yüksek yanıcılık etkisi olmasıdır. Birçok kişinin evinde artık doğalgaz bulunuyor. Fakat doğalgaz ne kadar iyi bir şey olsa da boruların görünümü bir o kadar kötü. Bu sorun akıllara doğalgaz boruları boyanır mı? Sorusunu getiriyor. 

Doğalgaz Boruları Boyanır mı? Kapatılırsa Ne Olur? 

Mutfaktaki doğalgaz borusu ve kapatma cihazı mutlaka ocaktan uzak olmalı. Yanından hiçbir şekilde elektrik teli geçmemeli. Televizyon, ADSL bağlantı teli vb. yanında olmamalı. Peki, doğalgaz boruları kapatılır mı? Kapatılırsa ne olur?  

Genelde estetik amaçlı olarak doğalgaz boruları kapatılmak istenebiliyor. Fakat estetik amaçlı bile doğalgazın geçtiği boruların çevresi hiç bir şekilse kapatılmamalıdır. Kapatılırsa gaz birikmesi olabileceğinden patlamalar meydana gelebilir. Tam tersi kapatılmadığında, sızıntı dağılır ve patlama olmaz. Doğalgaz boruları kapatılır mı? denildiğinde artık cevabı biliyoruz. Güvenlik açısından kapatılmaması daha sağlıklı olacaktır. 

Doğalgaz Boruları Döşenirken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

İlk olarak doğalgaz boruları döşenirken, tesisat borularının gidiş yönünün önemli olduğu bilinmelidir. Kısa, az miktarda yapılmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra radyatör seçiminin de yetkili tarafından doğru yapılması gerekir.  

Radyatör seçiminin kullanılacak alanların büyüklüğü düşünülerek yapılması önemlidir. Sayısını da yine aynı şekilde kullanacağınız alana göre seçmelisiniz. Dogalgaz.net sitesinde evinize uygun radyatörü bulabilirsiniz. Vanaların nasıl bağlandığına dikkat etmeli, kaynağın da iyi yapılması gereklidir. Kombiyi koyacağınız yeri başta belirleyin ki diğer adımlarda bir problem yaşanmasın. Eğer kurulumu balkona yaparsanız kombinizin ömrünü kısaltmış olursunuz.  

Doğalgaz hava ile temas ettiğinde patlayacağından dolayı mutlaka uzman kişiler ile çalışın. Aksi hâlde kurulum bitiminden sonra fark edeceğiniz hataları kendi başınıza düzeltmeye çalışmanız tehlikeli olacaktır. Doğalgaz boruları kapatılır mı? sorusuna da yetkili bir kişiye sormalısınız. Özellikle kurulum aşamasında kendi başınıza hareket etmemelisiniz. Ayrıca aklınıza takılan tüm soruları da yetkili kişiye danışmalısınız.  

Doğalgaz Boruları Nasıl Kamuflaj Edilir? 

Evin hemen hemen her odasında var olan doğalgaz boruları pek güzel bir görüntü içermiyor. Ufak dokunuşlarla kendi kendinize bu sorundan kurtulabilirsiniz. Doğalgaz boruları kapatılır mı? sorusuna olumlu geri dönüş alamadıysanız da üzülmeyin. Çeşitli kamuflaj yöntemlerimiz sayesinde doğalgaz boruları artık sizi rahatsız etmeyecek.  

Yatay şekilde evi dolaşan boruları gizlemek için dekoratif rafları kullanabilirsiniz. Duvar üzerindeki raflar pek çok kişi tarafından kullanılıyor. Bu raflar sayesinde daha estetik bir görünüm yakalayabilir ve boruları da kapatmış olursunuz. Üzerine ister kitap ister çiçek koyarak boru görüntüsünü kapatabilirsiniz. Hem şık durmasını hem de borunun arka planda kalmasını sağlar. Radyatör ve doğalgaz borularını duvarınız ile aynı renge boyayarak kamufle edebilirsiniz.  

Mutfaktan geçen boruları dolapların içerisinden geçirerek gizleyebilirsiniz. Bu yöntem pek fazla kişi tarafından yapılamasa da evi kendisine ait olan kişiler yapabilir. Bu sayede borular çok güzel gizlenir ve ortamda sanki doğalgaz borusu yokmuş gibi bir hava verir. Cam kenarlarında bulunun boruları perdeler ile kapatabilirsiniz. Uzun perde şık duracağı gibi basit bir şekilde boruları kapatmanızı sağlar.  

Doğalgaz Boruları Boyanır Mı? 

Doğalgaz borularınızın tesisatı yeni yapılmış ise boyama işlemini tesisattan hemen sonra yapamazsınız. Tesisat bittikten sonra her bir parça üzerinde gaz kaçağı testi yapılır. Tıpkı doğalgaz boruları kapatılır mı? sorusunda olduğu gibi bu testi de doğalgaz firması tarafından yetkili bir kişi yapar. Kontroller sonucu uygun görülürse onay verilir. Yetkililer doğalgazda herhangi bir problem olmadığı belirlemişse yine yetkililer tarafından size doğalgazınızı açma belgesi verilir. Bu belgeyi aldıktan sonra borularınızı boyamanızda bir sakınca yoktur. 

Önerilen; duvar renginiz dışında bir renk kullanmak istiyorsanız sarıyı kullanabilirsiniz. Doğalgaz tesisatı standartlarda sarı ile özdeşleşmiştir. Bu yüzden acil bir durum söz konusu olduğunda bu hattın doğalgaz olduğu kolaylıkla anlaşılıyor. Hem böyle zamanlarda gerekli vanalara müdahale edebilmek hem de can güvenliğiniz için bunları bilmekte fayda var. 

Doğalgaz Boruları Boyanırken Hangi Boyalar Seçilmelidir? 

Doğalgaz yanıcı ve parlayıcı bir gazdır. Bu yüzden evinizin içerisinde ki doğalgaz borularının boyanmadan önce mutlaka bazı kontrol aşamalarından geçmesi gerekiyor. İşte bu kontrolleri yaptırdıysanız, doğalgaz borularınızın boyanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek şey; yetkili kişilere kontrolleri yaptırmanız ve o şekilde boyama işlemini yapmanız.  

Kontrol yaptırmadan kafanıza göre hiç bir boya ile hiç bir şekilde böyle bir işe kalkışmayın. Doğalgaz boruları kapatılır mı? sorusuna verilebilecek en güzel cevap boyalardır. Kontroller tamam olduğunda boya işlemine geçebilirsiniz. 

Boya yaparken duvarları boyanın bulaşmasını önlemek için duvar ile doğal borusu arasına poşet veya karton parçası koyabilirsiniz. Doğalgaz borularını boyamak için; sentetik boyalar, su bazlı boyalar, plastik duvar boyaları, selülozik boyalar kullanabilirsiniz. Boya çeşitleri farklı olduğundan dolayı uygulama teknikleri ve kuruma süreleri de farklıdır. Doğalgaz boruları kapatılır mı? Evet, farklı boya çeşitleri ile rahatlıkla kapatabilmek mümkün. 

Selülozik boya kullanımı; nemli bir bez ile sildiğiniz doğalgaz borusuna kıl fırça yardımı ile bu boyadan bir kat uygulayın. Yaklaşık olarak 30 dakika bekledikten sonra ikinci katı uygulayın.  

Su bazlı boyalar; boruların üzerine direkt olarak sürmeyi denemeyin. Çünkü demir ile su bazlı boyanın birleşmesi sonucunda paslanma oluşabilir. Eğer ki duvar ile aynı renge boyamak istiyorsanız şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Doğalgaz borusunun üstüne önce bir kat yağlı boya geçebilirsiniz. Bu tiner bazlı solvent bazlı boyanın tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra üzerine su bazlı boyayı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızda yağlı boya borunun üzerinde astar görevi görecek ve paslanmayı önleyecektir. 

Plastik duvar boyaları; ilk kat boyayı sürdükten hemen sonra ikinci kata geçmeyin. Boyanın kuruması için en az 5-6 saat kadar beklenilmelidir. Hemen ikinci katı uygulamaya kalkarsanız hiç sağlama bir boyama işlemi olmayacaktır. Boya kuruyup ikinci katı uyguladıktan sonra bir 5 saat kadar daha bekleyin. Ardından boya yeterli gelmemiş ise bir kat daha geçebilirsiniz. Fakat genelde borular için iki kat yeterli oluyor. 

Doğalgaz Borularının Güvenliği Nasıl Sağlanır? 

Doğalgaz boruları kapatılır mı? Sorusuyla birlikte güvenliğin ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. Doğalgaz boruları görülmesi kolay bir yerde, hemen ulaşılabilecek bir şekilde döşenmelidir. Boruların bağlantılarında amacına uygun olarak keten sızdırmazlık macunu veya plastik sızdırmazlık malzemeleri kullanılmalıdır. Bu noktada ihtiyacınız olan malzemelerin tümünü dogalgaz.net üzerinde bulabilirsiniz.  

Aynı zamanda TS EN 751-2 standartlarında olmalıdır. Dogalgaz.net sitesinde standartlara uygun birçok kombi malzemesi bulunuyor. 

Doğalgazın binaya basitçe ulaşılabilecek bir yerden girişi yapılmalıdır. Bina içerisinde uzun süre normal yapısının nemliliği değeri üzerinde ki nem ile temasta olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Duman bacalarından, asma tavan içlerinden, asansör boşluklarından, yanıcı madde depolarından, ulaşılması zor yerlerden geçirilmemeye dikkat edilmelidir. Doğalgaz boruları korozyona karşı korunmalı, borular alınırken iç çapak kontrolü de yapılmalıdır. Korozyona karşı baştan önlem almazsanız zaman içerisinde gaz kaçakları ve tahribatlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz. 

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Ana menü