Selenoid vana bu vanalar elektrik kontrollü vanalardır. Vana merkezinde hareketli bir piston ve elektrikli bobin vardır. Bobin içinden geçen bir elektrik akımı manyetik bir alan oluşturur. Manyetik alan, deliği açan piston üzerine yukarı doğru bir kuvvet uygular, valfi açmak ve kapatmak için kullanılan temel prensip budur.
Selenoid Vana
Bu valfler bir borudaki gaz veya sıvı akışını kapatmak, açmak, veya karıştırmak için kullanılır.

Selenoid valfler onlarca farklı varyasyonda olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

Selenoid Vana çeşitleri

Normalde açık selenoid valf
Normalde kapalı selenoid valf
Elle kurmalı  valf
2 yollu valf
Dişli veya flanşlı sel. valf
3 yollu sel. valf
Pnömatik sel. valf
Gaz ve hava için kullanılan sel. valf
Su için kullanılan sel. valf
6-12-220 V….. çalışan sel. valf
Çift kararlı selenoid valf

Normalde Açık Selenoid Vana
Normalde açık bir  valf enerji kesildiğinde vana açılır ve akışkan içinden akabilir. Akım bobine gönderildiğinde, pistonu aşağıya yay kuvvetinin üstesinden gelmeye zorlayan bir elektromanyetik alan oluşturur. Conta daha sonra delik içine oturur ve kapatır, bu da akışkanın vanadan akmasını önler. Aşağıdaki resimde enerjisiz ve enerjili durumlardaki normalde açık bir  vananın çalışma prensibini göstermektedir. Normalde açık bir  vana, vananın uzun süre açık kalmasını gerektiren uygulamalar için idealdir, çünkü bu daha enerji tasarrufludur.
Normalde kapalı selenoid vana
Normalde kapalı bir solenoid valf enerji kesildiğinde vana kapatılır ve akışkan içinden akamaz. Akım bobine gönderildiğinde, pistonu yukarı doğru yay kuvvetinin üstesinden gelmeye zorlayan bir elektromanyetik alan oluşturur. Bu, contayı çıkartır ve ortamın vanadan akışını sağlayan deliği açar. Aşağıdaki resimde enerjisiz ve enerjili durumlardaki normalde kapalı bir valfın çalışma prensibini göstermektedir. Normalde kapalı selenoid vana çalışma prensibi

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.