Evim Isınmıyor Ne Yapmalıyım ?

evim ısınmıyor ne yapmalıyım

Evim Isınmıyor ne yapmalıyım ? çok fazla duyduğumuz bir şikayettir. Isıtmanız açık olsa bile, kendinizi bir battaniyeye sarılırken veya başka bir ısıtma cihazı çalıştırırken buluyor musunuz? Kombinizin derececesini çok yükseğe aldığınız halde bile eviniz ısınmıyor mu ? Evinizin bu kadar soğuk olmasının bir nedeni olabilir, ancak bunun ne olduğunu belirlemek zor olabilir.

isinmayan-ev
Isınmayan Ev

Bu yararlı makalede, evinizin ısınmamasının nedenlerini ve bu konuda neler yapabileceğiniz hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

Başlıca nedenler

Basit gelebilir, ancak radyatörlerinizi engelleyen hiçbir mobilya olmadığından emin olmalısınız. Bu verimliliklerini ciddi şekilde düşürebilir ve ısının odaya girmesini önler.
Bir radyatörü kısmen kaplayan perdelerin bile odanın ne kadar ısındığı üzerinde bir etkisi olacaktır.
Isıtma sisteminizin düzenli olarak havasını almak da önemlidir. Çok fazla hapsolmuş hava içeren bir radyatörün ısınması daha uzun sürecektir ve o kadar fazla ısı üretemeyecektir.
Radyatörlerinizin havasını nasıl alacağınızı bilmiyorsanız Radyatörlerin havası nasıl alınır makalemize göz atarbilirsiniz.
Eğer özellikle alt kısımlarda hala soğuk hissediyorsanız , tüm tesisatınızı kir ve kalıntılardan kurtarmak için peteklerinizi ve tesisatınızı yıkatınız.

Aşırı ısı kaybı

Evim ısınmıyor diyorsanız ve radyatörleriniz de düzgün çalışıp iyi miktarda sıcaklık veriyorsa, ısı evinizden çok hızlı bir şekilde kaçıyor olabilir.
Bu, ısıtma açık olduğunda bile odaların serin hissetmesini sağlayacaktır.
Kapı, pencere ve bacalardan gelen soğuk hava, özellikle tek camlı pencereleriniz varsa, evinizin sıcaklığını ciddi oranda düşürebilir.
En altta bu konuda daha detaylı bilgiler bulacaksınız.

Evim Isınmıyor Kötü yalıtım

Isı sadece evinizin pencerelerinin ve kapılarının etrafından değil, aynı zamanda duvarlardan ve çatıdan da kaçar. Bu yüzden yalıtım çok önemlidir ve evinizin sıcaklığını önemli ölçüde artırabilir. Çatınız evinizdeki ana ısı kaybı kaynağıdır, bu nedenle tavanınızın yeterli yalıtım içerdiğini kontrol etmelisiniz.
Değilse, orada olanı değiştirerek veya artırarak büyük bir gelişme görebilirsiniz.

Hatalı termostat

Bazı durumlarda, sorunlara neden olan termostatınız olabilir. Termostat, bir odanın önceden ayarlanmış sıcaklığına ne zaman ulaştığını belirlemek için kombi tarafından kullanılır. Termostatınız yeterince sıcaklığa ulaşıldığını düşündüğü için kombiniz evinizi ısıtmıyor olabilir. İlk olarak, termostatınızın 20 ve 22 ° C arasında konforlu bir oda sıcaklığına ayarlandığını kontrol edin. Termostatınızın arızalı olduğunu düşünüyorsanız, yenisini almanız gerekebilir. Oda termostatınız hiç yoksa mutlaka bir tane almalısınız.

Kış aylarında evinizi nasıl sıcak tutabilirsiniz

Evinizin neden soğuk olduğunu belirledikten sonra, ısıyı en iyi şekilde korumak ve kışın ortamı daha rahat ısıtmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var.
Prosedüre başlamadan önce emin olmanız gerekenler

Evim Isınmıyor ne yapmalıyım ?

  • Perdelerinizi Güneşe göre açın ve kapatın

Perdeleriniz sadece ışığı tutmak için orada değil, aynı zamanda bir odada ısıyı tutmaya da yardımcı olabilirler. Güneşli bir kış günü ise, güneş ışığını odayı ısıtmaya teşvik etmek için perdelerinizi mümkün olduğunca açık tutun. Güneş artık o odaya ulaşmadığında, ısıyı tutmak için perdeleri kapatın.
Evinizde güneş ışığı almayan bir oda varsa, perdeleri kapalı tutmak en iyisidir.

  • Kapıları açık tutmaktan kaçının

Dış kapınızı süre açık tutarak, ısının çoğunun evinizden kaçmasına izin veriyorsunuz. Örneğin, ayakkabı giydiğinizde kapıyı kapalı tutun, yada evdekilerle içeride vedalaşın çıkar çıkmaz kapıyı kapatın.

  • Radyatörlerinizden ısıyı yönlendirin

Radyatörlerinizden gelen ısının bir kısmı evinize giderken, bazıları da duvarlara ve diğer tarafa gider. Bu ısı kaybını önlemek için, bir A2 kartını kalay folyoya kaplayabilir ve doğrudan radyatörünüzün arkasına yerleştirebilirsiniz. Bu, ısının bir kısmını odaya geri yansıtmaya yardımcı olacaktır.

  • Evinizi sonbahar ve kışa nasıl hazırlarsınız

Evinizin kışa uygun şekilde hazırlandığından emin olmak için, kombinizin bakımını yapmanız zorunludur . Bu sadece daha verimli çalışmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yetkili personel güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edecektir.

Evinizin içinde, potansiyel ısı kayıplarının oluşabileceği çeşitli noktalar vardır. Evin dışına açılan herhangi bir şey potansiyel problemdir. Sizlere basit gelebilir ama bunları uygularsanız çok faydasını göreceksiniz.

Evim ısınmıyor ne yapmalıyım? Sorusuna somut cevaplar

  • Elektrik prizleri : etrafındaki açıklıkları arayın ve düzgün bir şekilde kapatın

  • Kapılar ve pencere çerçeveleri : Gözleriniz ve ellerinizle çerçeve etrafındaki açıklıkları bulmaya çalışın, ciddi bir aralı varsa içeriye giren soğuk havayıda hissedebilirsiniz. Herhangi bir dolgu malzemesi ile bu açıklıkları kapatın, kapı ve pencereleriniz ve bunlara takılı olan camlar ısı kaybını önleyecek türden değilse bir an önce komple değişim yapın.

  • Süpürgelikler : Döşemedeki boşluklar hava sızıntılarına neden olabilir.

  • Kablo delikleri : Duvarda bir delik oluşturan televizyon veya telefon hatlarınız varsa, bu bir boşluk yaratır. Hava kaçaklarını en aza indirmek için bu delikleri doldurmak genellikle mümkündür.

  • Havalandırma delikleri ve fanlar : Havalandırma deliklerinin her birine sıkıca oturması da önemlidir. Menfezinizi asla kapatmayın

Bu alanların her birinde hava kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Onları bulursanız, düzgün bir şekilde onarın. Bunu yaptığınızda, genel ısıtma ve soğutma maliyetlerinizde önemli gelişmeler görebilirsiniz. Süreç konusunda da dikkatli olun.

Bu önerileri uygularsanız umuyoruz ki artık Evim ısınmıyor derdinden kurtulacaksınız.

Değerlendirmek İster misiniz?

0 / 5 Puan 0 Toplam Oy 0

Sizin Puanınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.