Panel radyatör nedir ? Çalışma Prensibi

Panel radyatör nedir ? panel radyatörlerin çalışma prensibi

Panel radyatör nedir ?

Panel radyatör nedir ? Kapalı bir mekanı ısıtmanın en eski ve en etkili yollarından biridir. Günümüzde hala tüm dünyada kullanılıyorlar ve güvenilen daha etkili birkaç seçenek var. Radyatörler, basitlikleri ve bir alanı eşit ve rahat bir şekilde ısıtma yetenekleri nedeniyle ciddi talep görmektedir. Radyatör ısıtma sisteminizden en iyi şekilde yararlanmak veya radyatörlerin sizin için doğru seçenek olup olmadığına karar vermek için nasıl çalıştıklarını anlamak önemlidir.

  • Radyatörler su veya buharı içinde dolaştırır sonra kendini ısıtır ve bu ısıyı çevredeki havayı ısıtmak için kullanır. Bunu yaparak bir odayı etkili ve kısa sürede ısıtırlar.
  • Radyatörler metalden yapılmıştır çünkü metal mükemmel bir ısı iletkenidir. Sıcak su veya buhar radyatörden geçer ve dış kanatçıklar doğal olarak zamanla ısınır. Bu yüzgeçler ısındıkça çevredeki hava da ısınır.

Panel radyatörlerin çalışma prensibi

Panel radyatörler konvektif ve radyant enerjiyi bir iç mekana taşımak için temel olarak düz bir yüzeydir. İsimlerine rağmen, radyatörler bir odayı çoğunlukla konveksiyonla ısıtır. Panel radyatörlerin bir veya iki paneli olabilir ve konvektör kanatçıkları varsa, bir veya çift panelli tasarımlarda iki sıra kanatçık olabilir. Panel veya tank, yağ veya su gibi bir sıvı ile doldurulur. Panel ne kadar uzun olursa, radyatörün ısı yayması için o kadar fazla yüzey alanı olur. Bu nedenle, tek panelli radyatörle aynı boyutlarda çift panele sahip bir radyatör, toplam yüzey alanı daha büyük olduğundan daha fazla ısı verecektir.

Bir panel radyatörde, tek panelli radyatörün arkasına veya çift panelli radyatörün ortasına kaynaklanmış konvektör kanatçıkları da olabilir zikzaklı metal şeritler. Bu kanatçıklar radyatörün yüzey alanını daha da arttırır.

Konvektör kanatçıklı veya katkısız hem tek hem de çift panel radyatörler genellikle yuvarlak (veya rulo) üst veya kompakt formlarda gelir. Bunlar arasındaki temel fark, konvektör kanatçıklarının görünümünü gizlemek için kompakt radyatörlerin üstte bir ızgaraya ve yanlarda panellere sahip olduğu estetiktir. Yuvarlak üst radyatörlerde ızgaralar veya ek paneller yoktur ve nihai karar tamamen kişisel tercihe bağlıdır.

Tek panel çift panel tipi kadar ısı vermese de, küçük bir koridorda olduğu gibi sınırlı bir alanın olduğu veya estetiğin önemli olduğu yerlerde iyi bir seçim olabilir. Örneğin, bir radyatör geniş bir pencerenin altına monte ediliyorsa, daha geniş bir tek panel tasarımı alana daha küçük, daha derin bir çift panel modelinden daha iyi uyabilir.

Aşağıdaki resimlerde Termoteknik markasının teknik bilgileri örnek olarak verilmiştir. Markalarda konsol uzunlukları ve mesafeleri farklılık gösterebilir.

VK radyatör : Ventil kompakt radyatör

Radyatörde Basınç Düşmesi

Not: Kalde markası örnek alınmıştır

Tesisatlarda sürtünmeden dolayı bir basınç düşmesi yaşanır. Toplam basınç düşmesi pompa seçimi için önemli bir husustur. Toplam basınç düşmesinin bir kısmı panel radyatörde meydana gelir. Panel radyatörlerde oluşan basınç kaybı aşağıdaki tablo yardımı ile hesaplanabilir.

 

Örnek:600/22PKKP/1000 Radyatördeki basınç düşmesi nedir?

Qn=1808 watt= 600/22PKKP/1000 Radyatör için 1554 kcal/h (1 watt=0,86kcal/h)
Su akış oranı =Qn / (Tg-Tç) (Tg:su giriş ısısı, Tç:su çıkış ısısı)
Su akış oranı=1554/(75-65)
Su akış oranı=155,4 kg/h

Grafik kullanılarak 600/22PKKP/1000 radyatör için basınç düşmesi aşağıdaki şekilde hesaplanır.
panel Radyatör’ ler için bulunan su akış oranın (su debisi kg/h) TİP 22 için 155,4 kg/h grafikteki x eksenini kestiği yerden yukarı doğru bir dikme çizilir.
Bu dikmenin ilgili eğriyi kestiği noktadan y eksenine bir paralel çizilerek bulunur.y eksenine denk gelen değer basınç düşmesini gösterir.
Örneğin 600/22PKKP/1000 için basınç düşmesi yaklaşık olarak 0,002 bardır.Genel olarak, bir radyatördeki basınç düşmesi su debisi, radyatör tipi ve ölçüsüne bağlıdır.

Radyatörler pencere altına takılmak zorunda mı?

Değerlendirmek İster misiniz?

0 / 5 Puan 5 Toplam Oy 2

Sizin Puanınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.